Diablo 3 v Číně – mikrotransakce

komentářů 35

V článku Diablo 3 v Číně – tvrdá cenzura? jsme si ukázali, jak je to doopravdy s cenzurou v Číně. Dnes se podíváme na další herní specifikum země nebeského draka, mikrotransakce. Zajímá vás, jak fungují, co vše si můžete koupit?

Abychom pochopili, proč vlastně byl v jihovýchodní asii zaveden systém mikrotransakcí, musíme se podívat na poněkud rozdílný přístup k modelu placení her. V západním světě je běžné dojít si do nejbližšího obchodu (potažmo Steam a podobné platformy), koupit si plnou hru (vydavatelé, kteří schválně vydávají nedokončené hry a zbytek prodávají jako draze placené DLC nechme stranou) a užívat si. V Číně a přilehlých státech je systém nastaven jinak. Základní verze většiny her je zcela zdarma, platí se za "cool" věci. Tento, pro někoho kacířský, systém byl zaveden před 10 až 15 lety a stal se herním standartem. Mnoho hráčů jej považuje za dokonalý. Vývojáři už asi o něco méně. Nejčastějším argumentem, a s ohledem na situaci posledních pár let validním argumentem, který zní z úst hráčů: "Aby z vás vývojáři vytáhli peníze, je důležité, aby hra vypadala (graficky) skvěle. Vydání her bývá často uspěchané, dokončenost diskutabilní, a většinou se objevuje plno bugů. Model předplatného nebo Free-to-play (F2P) nutí vývojáře hru rozvíjet, udržovat a v neposlední řadě přidávat nový obsah. Jedině tak budou lidé nadále hrát/platit." Proti tomuto argumentu je velmi těžké něco namítat, když se podíváme na problémy, které potkaly hry zvučných jmen: Sim City, Battlefield, Assassin's Creed, Call of Duty, Halo atd.

Rozšíření truhly za platinovou měnu.

Právě proto se v Číně rozhodli jít směrem mikrotransakcí. Základní verze hry, která odpovídá našemu Diablo 3 bez datadisku, je zdarma. Reaper of Souls, Adventure Mode, Rifty, Crusader a další věci známé z datadisku už stojí reálné peníze. Za platinovou měnu si můžete pořídit více místa v bedně, vlajku, křídla, nebo dočasné herní buffy +EXP, +Gold Find, +Blood Shard atd.

Křídla.

Křídla.

Křídla.

Jak získat platinu?

První, a asi i nejjednodušší způsob jak získat platinovou měnu, je plnit achivementy. Bílá ikona vpravo představuje platinu, po najetí na minci se zobrazí, kolik mincí obdržíte.


Za Leroica 100 mincí, Jidáš by měl trojnásobnou radost.

Bedna

Pro nás "ze západu" jeden velký problém, jelikož místa není nikdy dost. Hráči v Číně mají situaci o něco lepší, jelikož si za platinovou měnu mohou koupit až  dvě truhličky po pěti záložkách. Současný limit je jasný, ale z obrázků je zřejmé, že by teoreticky bylo možné dokoupit daleko více truhliček.

Rozhraní truhly, má dvě menší truhličky v horní části a každá má pět záložek.

Nakupujeme místo v truhle.

Asi bude potřeba splnit hodně achievmentů.

Kolik za co?

Poznámka: v následujících řádcích se jedná o velmi hrubý překlad z čínštiny do angličtiny za pomoci Google Translate, a následně do češtiny, spousta věcí může být "ztracena v překladu"! Platí i pro otázku směřující na  Wyatta Chenga.

Jeden z čínských hráčů udělal seznam, kde a kolik mincí je možné sehnat:

 • První zabití bosse v daný den – 25 mincí
 • Zabití bosse – 16 mincí
 • Splnění achivementu – 100 mincí
 • První zabití goblína v daný den – 25 mincí
 • Splnění pod-achivementu u daného bosse – 100 mincí

Otázka: Přichází platinová měna. Jakým způsobem je možné ji získat? Všiml jsem si Achievementů.

Wyatt Cheng:

Je pět možných způsobů, jak získat platinu. První zabití goblína v daný den, první zabití elitky v daný den (viz výše), splnění "The Reward" úkolu v Adventure mode (asi naše bounties), splnění achivementu, Zabití dalšího elitky (viz výše). Zabitím Se Diya nebo Fam Fam Keeper získáte taky nějaké zlato.

Během beta testu bude ve hře errand Goblin – platinový goblin, který po zabití upustí platinové mince. Bude velmi těžké na něj narazit, ale pokud se to hráčům povede, doufáme, že budou mít radost.

Další část rozhovoru se točila kolem toho, jak moc budou "casual" hráči pozadu za "hardcore" hráči, kteří tráví ve hře spoustu času. Ve zkratce. Casual hráči si mohou za reálné peníze koupit platinové, které následně utratí za +EXP a +Blood Shards buffy, aby na tom byli podobně jako Hardcore hráči, kteří budou míst dost platinových mincí přímo ze hry. Rozhodně zajímavá myšlenka a stálo by za to sledovat, jak se budou věci vyvíjet.

Závěr

Spousta lidí mimo Čínu se o tento systém zajímá i přes fakt, že je momentálně exkluzivní pro tento region. Ale věci se mohou změnit. Z řad hráčů po celém světe se ozývají hlasy volající po zavedení mikrotransakcí do hry. Utratit reálné peníze za rozšíření bedny je snad nejčastějším důvodem, proč by zde mikrotransakce měly existovat.

Hodně her mimo Asii mají P2W (Pay-to-Win, u nás známý např. World of Tanks) model. Obrovské množství her je placeno systémem DLC, měsíčním předplatným nebo mikrotransakcemi (z Blizzardích her jmenujme Heartstone, WoW, Heroes of the Storm). Během vývoje Blizzard zmínil, že Diablo 3 nebude navždy zdarma. Nechce se dostat do situace podobné jako u Diabla 2, kde servery běží už více než deset let a Blizzard z podpory této hry nemá žádný příjem na pokrytí nákladů (elektřina, lidi atd.). U Diablo 3 měl kdysi tyto náklady pokrýt Auction House, ale všichni víme, jak to dopadlo.

Během Blizzconu by teoreticky měl být oznámen druhý, a zároveň poslední datadisk, za nějakou dobu vývoj Diablo 3 skončí. Programátoři a vývojáři se přesunou k Diablo 4. Nebo jinému projektu. Diablo 3 může být nadále podporováno v rámci Battle.net serverů, zdarma. Ale také nemusí. Právě Čína může být laboratorní krysou, na které si Blizzard zkouší, jak se krátkodobě, či dlouhodobě osvědčí F2P model.

Jak se vám líbí čínský model? Uvítali byste mikrotransakce? Kolik byste byli ochotní zaplatit za podobné buffy? A kolik za rozšíření bedny? Pište do komentářů!

Zdroj: DiabloII.net, Diablo 3 China

  Komentáře
Celkem komentářů: 35
 • CyberMageFroll

  Tři poznámky:

  Popravdě před lety jsem koukal u her na tyhle mikrotransakce spíše s nevraživostí, ale dnes mi to přijde už naprosto normální. Chceš si za něco připlatit, tak proč ne. Nechceš, nic se neděje. Hra tě do toho přímo tlačí či oproti neplatícím příliš znevýhodňuje? Jdeš prostě hrát něco jiného.

  Ovšem platit ještě za něco u hry, kterou jsem si koupil a nestála zrovna pár korun by mi přišlo přece jen hodně divný. Pokud by nešlo jen o nějaké vizuální záležitosti či bezvýznamné drobnosti, ale platit třeba reálné peníze za rozšíření truhly by byl docela fail.

  No a když už tu byl zmíněn World of Tanks, tak jen zamyšlení jak by to v Diablo 3 podle jeho modelu plateb bylo:) Mohly by jste si koupit prémiový účet. Získávali by jste tak více zkušeností a zlata. Tedy v D3 žádná novinka, jen by jste to měli stále po dobu jeho platnosti. Mohli by jste si koupit prémiové vybavení. To by nebylo lepší než to co se dá najít (spíše naopak), ale opět by přidávalo zlato a zkušenosti. Mohli by jste si koupit rozšíření bedny. Ovšem zároveň byste část z toho mohli vyhrát přímo ve hře v různých akcích (včetně toho rozšíření bedny). Některé akce jsou náročné (na čas i na hráče), některé celkem snadné (samozřejmě jen běžné odměny a malé bonusy) a někdy se stačí jen v daných dnech přihlásit (zajímavé, ale ne extra výrazné odměny). Takže vzhůru do tanku… ehm… co to plácám, kam jsem sakra dal ten meč.

 • S mikrotransakcemi nemám problém. Je to jeden ze způsobů, jak zajistit vývoj hry, i když raději mám datadisky. jako u všeho je podstatná cena, tedy zda bude za pár šupů kopec srandy, nebo po nás budou chtít 49,99 Euro za jednu řádku v truhle 😀 U D3 je to trochu komplikovanější, jelikož jsme za hru již platili a kdyby zavedli to, co v číně, tak by mě to dost vadilo, jelikož bych za jednu věc platil 2x. Byl bych ochoten koupit si novou postavu, třebas Nekromanta, či zpřístupnit novou lokaci. Pokud by to bylo za dobrou cenu, tak bych uvažoval i o kosmetických úpravách, jako jsou křídla, pet atd.. Co se mi líbí, tak to, že mohou padnout mince ve hře za zabití elitek.

 • popikosas1968

  Treba prejst na HC a zmysel Diabla bude uplne v inej rovine…:) Ja som to spravil a adrenalin je citit kazdu sekundu, SC som dal zatial na LEŽÁKA…(pokial nepridu s niecim novym)…:)

 • Tak hra dojíždí na to že kromě riftů tady není nic a ten stereo tip přijde hrozně rychle v závislosti na času co se stráví hraním.

 • dawemorraless: Vidis, a vtedy vsetci nadavali na nizky drop. A co je teraz z toho ? Casual hra a parodia na drop system z D2. Teraz mam v pamati ako boli vsetci nadrzani ked Blizzard chystal zmeny do RoS. Dovtedy slo snad o betaverziu alebo co. Neviem ale vsetci na to nadavali. A naozaj, RoS par mesiacov po vydani bol skvely. Vtedy vysla aj verzia pre nove konzole a ta mala tiez dobre ohlasy.

 • dawemorraless

  Gamb..to ale furt neznamená že to nemuže být lepčí..přece nebudu vychvalovat a jezdit medákama jen protože vyrobily 1 auto. Diablo 3 je na tom mizerně dle mě. Vanilu sem mrskal furt 2 roky a pořád bavila Rosko ani ne po roce přestalo bavit (sem tam ještě zaběhám)….mikro mě nežere stav obsahu děsně:/

 • Gambacek666

  Pěkné videa ale je to furt okopirované diablo nebejt diabla tak to ani neudelaj.

 • peknee…

  https://www.youtube.com/watch?v=sCdbdsFgNGI

  ale uz to vyrabaju dost dlho 🙂

 • a kolko je to dni?

 • Tak sem si dal tu práci a spočítal sem to a je to 1,5 hodiny cca za den. To mi nepříjde moc.

 • psyxo: ale kolko mas na tej bete nabehanych hodin…

 • Gambacek666

  Psycho uplne stebou souhlasim.

 • Všechny jejich hry běhají 10 let+, proč by Dia III nemohlo běžet ještě aspoň 5 let a přidat tam pořádnej obsah, ať je to hratelný a měsíčně za to zacálnout třeba kilo.

  Na 4 ať se vykašlou a dají konečně do kupy tu 3, pořád je to taková beta.

 • Gambacek666

  Diablo 4 to uz je moc.Mikrotransakce podle me dobra vec jak hru podporit pri vylepsovani nove mapy atd a dalsi datadisk je totalni blbost.A v Cine by todle diablo 3 nespustily musi mit vzdy lepsi.

 • Diablo 4 už by bylo dost natahované zvěrstvo. Asi jako natahovaný porod slúněte kočkou.

 • podla mne vsetky vase komenty prehliadaju jednu podstatnu vec, a to ze momentalne sú achievementy len kozmetickou zalezitostou. ja by som bral a uvital, keby som mi splnenie achievementu prinieslo nejaku realnu hernu vyhodu.

 • urcite souhlas stim kecem na udrzovani serveru, tak at udelaji offline a LAN mod a je vystarano a celej battle net si muzou strcit za klobouk, navíc když na stejnem zeleze/farmach jim bezi i vice ruznych her…
  a s penezma na vyvoj hry je to taky blbost, když sami tvrdi ze vyvojari po další dataci pujdou jinam tak na co ty prachy chteji, když uz jich mají haldu z prodeje

  jediny kdy to zkousnu je az bude D4 distrubuovao čina modelem, tady F2P a plat za "cool" věci stejně jako v Heroes

 • Mikrotransakce? Proč ne. Více peněz tvůrci, víc prostoru na vývoj hry. A jak to bývá v každém obchodě. Nechceš? Nekupuj!

 • sensation86

  Asijskej system at si nechaji v Asii 🙂 v D2 jsem problem s mistem v bedne mel tady tedy nemam. Nevim co bych tam mel krome gemu a par itemu skladovat. A nejaky kridla na shardy apod nevim ale tady by se ten system nechytl si myslim. V asii jsou magori tam si radi zaplati za kdejakou blbost a sedi u toho cely dny. V Evrope nebo Americe tomu tolik nebude, cim to? podle mne kulturou. Cim jinym a na zaver trosku selskeho rozumu. Kdyby si myslel Blizz ze ten system by byla skvela rejza i na zapade tak to tady davno zavedou, prece se nepripraví o zisk…. Takze asi tak.

 • StoneCZE je to tak, to je první co mě napadlo, když jsem to před časem poprvé viděl, někdy až přehnaná podobnost. Jinak mě se to nelíbí, grafika, prostředí, přeplácanost lokací i mobů, "transformace" do draků a robotů. Yuck

  Tyckin: To bych neřekl, mám furt cca 40 lidí on-line přímo ve hře, což je dost na dobu 2 měsíce po patchi (po začátku sezony), problém je paradoxně naopak v tom, že všichni mají furt partu, takže často není s kým hrát, krom pozdních večerů. Já hraju celkem dost, ale některým jedincům (CZ) ani náhodou nestačím, takže tolik k uvadání D3 :).

 • popikosas1968: no tak to je docela okopirovane diablo… prakticky opravdu diablo III jen trosku jinaci.. par veci tam bude jinych, ale jinac to je vlastne D3 :DDDD se na to kouknete 😀

 • Tak tohle je shit !!! Nedaji nam moznost hrat offline a pak placou ze musi udrzovat servery / utracet za to?! Tak kde to jsme ?! Souhlasim s tim ze achievy by meli neco dat (ted nemaji vyznam) a pokud by to melo byt neco za co si rozsirim truhlu, tak sem s tim !! Ale srat dalsi penize do hry kterou uz jsme vsichni zaplatili a to za plnou cenu, tak na to jim S E R E PES !!
  BTW neni pravda ze blizz to nema z ceho pokryt, ma randal her a nektere se plati pausalne, takze v cem je problem ? Ze bohati chteji jeste vic a ten kotel co rocne vyzdimou jim nestaci ??
  V pripade ze se to vysmeli do MT a hraci budou must platit, okamzite davam uninstal !
  2 roky jsem sral prachy do World of tanks a nakonec hru tak dojebali ze uz ji ranec dlouho nehraju, hrat nebudu a uz vubec jim nebudu cpat prachy. WoT uz neni o hre a o skillu, ale o jedinem: jak z tech debilu vyzdimeme prachy na dovolenou ?? !! To ze si zainvestuju do Dota2 je ciste z chuti- neresim prachy, ale princip! Do Dota2 muzete vylejt treba milion, ale k tomu aby jste mohli hrat nemusite utratit ani korunu. Rozhodnuti je ciste na vas.

  OMLOUVAM SE ZA DRSNEJSI SLOVA, ALE TOHLE ME ROZHODNE NENECHAVA CHLADNYM !!

 • Je to nudablo III, bohužel…

 • Ja nevim no… Na prvni verzi diablo 3 se tesil asi kazdy a nemohl jsem se tenrat dockat.. pak jsem hral skoro bez prestani pres rok… pred datadiskem jsem si to znovu osvojil a tesil jsem se na datadisk jako malej opet a znova… ale ted, druhy datadisk si asi koupim jen z principu, ale ze bych se na nej tesil tak jako na prlnou hru a na prvni datadisk, to se se fakt rict neda… nevim co tato hra muze dal dat.. hrozne me zajima priobeh, kvuli pribehu jsem se na to cele hrozne tesil, i se tesim na pokracovani tohoto pribehu, ale na to, co tam bude za dodany veci, novou postavu apod, to se, abych rekl pravdu, ani moc netesim, resp. mi to ani nic mo nerika…. jde mi ted uz opravdu je o ten pribeh, ktery stejne vim ze konec datadisku c. 2 bude nejak otevreny, pro ,,pripadne pokracovani"… asi bohuzel tak..

  PS: doufam ze blizz vyda tu novou knizku, tu bych si teda vice radeji koupil a na tu bych se tesil vic, nez na nejaky datadisk….

 • Hraje to méně a méně lidí, takže kdyby ten zbytek ještě nutili platit, asi už nikdo nezbyde a můžou severy vypnout 🙂

 • BaronDevil666

  Popikosas: Hmmmm… Vypada to fkcing awesome! Ale zatim jsem nikde nenasel naroky na pc, ale s mym houbyzelezem se na to asi tak budu moct jen koukat na videich…

 • popikosas1968

  Trochu mimo temy ale berte to len ako nazor, hru D3 nehram uz asi 2-3 tyzden , momentalne ma prednost Witcher3. K Diablu3 len tolko…mam 801 paragon a vobec mi uz nevadi, ked ho niekedy nehram dlhzsiu dobu…treba uz DataDisc a novu postavu, nejaku rapidnu zmenu…ale najdolezitejsie je si pockat na 22 november 2015 kedy vychadza svetova pecka z juznej Korei…https://www.youtube.com/watch?v=LL5zGvsmSM0 uz sa neviem dockat…prajem vsetkym pekne letne slnecne dni…:)

 • BaronDevil666

  Jeste jsem chtel napsat, ze Blizz taky muze udelat jen to, co mu dovoli fanousci a hraci. Ale je jasny, ze kdyz hraci jsout ak hloupi, ze misto toho,a by vyzadovali ve full hre obsah, kterej tam evidentne chybi a vyzadovali ho za to, ze si tu hru jednou koupili, tak to blizz jednou udela.

  Ale jestli jim jeste sami reknou, ze za misto v bedne klidne budou platit, tak je jasny jak to dopadne.

 • BaronDevil666

  Witekcz: Ano, ale tu licenci jsem kupoval na PLNOU hru 😀 Kdybys chtel brat vsechny licence doslova, ze jako muzou v podstate kdykoliv cokoliv, nemohl bys koupit nikdy nic.

  Stejne jako se Blizzard moc netrapi s EU pravem, kdy musis mit moznost vratit licenci i na hru, kterou jsi koupil pres internet. A EU pravo je jaksi nad EULA vecma 🙂 Ale kdybys ho chtel skutecne uplatnit…

  Tyhle EULA a podobny veci jsou hlavne pro to, CO KDYBY. Neznamenaji ale, ze si vydavatel s tou hrou muze delat absolutne co chce. Kdyz tam napise, ze muze do hry kdykoliv implementovat software na sledovani emailovy komunikace, neznamena to, ze skutecne muze 😀

 • @BaronDevil666 – nekoupil sis PLNOU hru, ale máš jen licenci k hraní na Blizzardích serverech, kterou můžou bez předchozího varování zrušit 😉

 • 2.datadisk bude mojí poslední investicí…

 • cinskej system ma neco do sebe a rozhodne nejsem proti, za achivi si kupovat veci, proc ne…

 • Podle mě to je banda z online mají bohaté zkušenosti jenom chtěj z toho víc vytěžit. Co se tíká ke hře jako takové osobně ani nevím jestli vůbec pořídím datadisk ale už tet mám jasno v tom že Diablo 4 bych nekoupil protože sliby typu bude PvP a potom zase ne že to je obtížné je divadlo ale hlavně jim roste obří konkurence která si utrhne svoje sousto a kupovat hru pro název DIABLO je pak zbytečnost.

 • BaronDevil666

  Nechapu ty lidi, co volaji po mikrotransakcich u hry, za kterou jsem 2x zaplatil plnou cenu (zakladni hra + 1akt za dalsi plnou cenu). Kdyby to bylo f2p, jsem pro. Ale jelikoz jsme koupili PLNOU hru, jsem zasadne proti.

  Jestli chce blizz vydelavat, at znova otevre AH, treba i jen na suroviny (goldy uz smysl nemaji a itemy svym zpusobem taky ne). Nerikam, ze na tom vyrejzujou nejakej superbalik, ale lepsi, nez kupovat za prachy misto v bedne. To bych bral proste jako podvod na zakaznika. To, ze premejsli jak z lidi vytahnout penize a jeste to oduvodnit tim, ze bednu nemuzou zvetsit, ze to nedovoluje kod hry je vazne demence.

  Posledni odstavec clanku je taky dost zavadejici… U nas uz asi f2p D3 nezavedou, kdyz jsme za nej zaplatili. To by nam museli vratit penize za nej nejdriv.

  Tot muj nazor, klidne me kamenujte.

  Přidat komentář

Přihlásit

Přihlášením získáte možnost přidávat komentáře k článkům a přispívat na Diablo fórum.

Registrace
Necromancer

Necromancer Pack

Nové rozšíření hry obsahuje:

 • postava Necromancera
 • 2 character sloty
 • 2 stash taby
 • Wings of Crypt Guardian
 • Golem Pet
 • Banner Shape
 • Banner Sigil a Pennant

Vyšlo v červnu 2017.
Nyní v prodeji.

Koupit Necromancera

Hledat
Návštěvy

DiabloFans.cz měří návštěvy už od svého vzniku, tedy 3. 9. 2005.