Nepřátelé
Obsah
V Diablu 4 si na vás brousí zuby plejáda nepřátel. Budete zápolit s malými falleny i obrovskými démony a vaše přežití bude záviset na tom, jak jste připravení. Čím silnější nepřátelé, tím nebezpečnější affixy - tedy zvláštní dovednosti, která mohou monstra mít bez ohledu na svůj typ. Pojďme se tedy vrhnout mezi příšery Diabla 4.
- Nepřátelé se dělí na tři základní skupiny - obyčejná monstra, elitní nepřátele a bosse.
- Monstra se dělí do rodin monster. Monstra jedné rodiny mívají některé dovednosti a vlastnosti společné, ale její zástupci se mezi sebou liší. Dobrým příkladem je třeba Fallen, Fallen Shaman a Fallen Overseer.
- Hry využívá částečné scalování. Monstra sice mají podobný level jako vaše postava, ale jednotlivé lokace mají minimální/maximální úroveň nepřátel.
Popisky monster
Jak poznáte, s jakým monstrem máte tu čest? Podívejte se na popisku v horní části obrazovky.
- Kromě jména vidíte také level. Pokud se jedná o elitního nepřítele nebo jejich poskoky (minions) v popisce se to zobrazí.
- U elitních nepřátel také uvidíte jejich affixy.
- V případě souboje s bosem uvidíte jméno, level, milníky, na kterých musíte odehrát mechaniky a ukazatel energie.
Rodiny nepřátel
Elitní nepřátelé
Když jsou všichna normální monstra rozdupaná pod vašimi podrážkami, otevře se pekelný portál a přichází pravá výzva - elitní nepřátelé. Elitní nepřátelé 4 jsou silnější, rychlejší a mnohem nebezpečnější než jejich obyčejné varianty. Se smrtícími affixy, které zajišťují, že žádný souboj nebude stejný se máte na co těšit.
„Když vedle sebe vidíš červený kolečka, zelený kolečka, modrý a fialový disco koule, tak nejsi na diskotéce, ale v prde**“ - Tayrus, cca 2012, kolorováno
Elitní nepřátele můžete potkat téměř kdekoliv při svých toulkách po Sanctuary. Na některých místech je však potkáte vždy, většinou jako poslední krok některých questů. Na rozdíl od Diabla 3 s sebou mívají i své miniony, kteří ale nesdílí jejich affixy, ale mají jen zvýšené HP.
Rodiny monster obsahují více nepřátel stejného typu. Z Diabla znáte třeba falleny - Fallen Shaman, Fallen Brute, Fallen Overseer a další. V Diablu IV najdete tyto nepřátele společně - například většina dungeonů bude obsahovat jednu až dvě rodiny monster a ty se při relognutí nebudou měnit.
Skupiny monster obvykle spolupracují lépe. Mohou se navzájem posilovat, nebo oživovat. Rodina také mívá společnou umělou inteligenci.
-
Mají také zvýšený drop chance na určitý typ itemů. Například bandité budou víc dropovat kuše, utopenci zase kalhoty.
- Zajímavé ale je, že tento typ itemů, je vyňatý z mechanik smart lootu. Tzn. zatímco většina předmětů, která vám napadá bude určená přímo pro vaší classu (Rogue uvidí mnohem víc dýk a téměř žádné kouzelné knihy), tak pro tyto monster class itemy smart lootu neplatí.
- Pokud máte alta, pro kterého nutně potřebujete kuši, můžete ji vyrazit farmit do dungeonu ve kterém se ukrývají bandité a máte šanci, že dropnete, co potřebujete bez ohledu na to, kterou postavu využijete. Alternativně můžete ušetřit čas tím, že si přímo koupíte předměty do Diablo 4, pokud nechcete grindovat.
Schopnosti elitních nepřátel
Kromě obvyklých schopností, které elitky mají podle toho o jakou příšeru jde, budou na sobě mít ještě tzv. affixy, tedy další typ smrtícíh abilit. Připravili jsme pro vás jejich přehled:
Harbringers (Zvěstovatelé)
Za zmínku stojí ještě speciální typ elitních monster - tzv. Harbringers (Zvěstovatelé). Setkáte se s nimi pouze během Helltide a mělo by se jednat o ještě těžší verzi elitek.
Bossové
Nejmocnější nepřátelé, kteří se vám postaví, budou bezpochyby bossové. V Diablu známe čtyři druhy bossů: dungeon bosse, bosse v kampani, world bosse a end-game bosse, neboli bosse pro konec obtížnosti.
Bossové také mají mechaniku "přerušení" (stagger). Obvyklé crowd control efekty na ně nefungují, ale plní tzv. Stagger ukazatel. Když se stagger ukazatel dostatečně naplní, tak boss bude po zbytek souboje oslabený. Například boss jménem Ashava při prvním milníku stagger ukazatele přijde o jedno ze svých klepet a na druhém milníku jí odpadne i to druhé.
Bossové kampaně
V kampani potkáte celou řadu bossů. Bezpochyby se můžete těšit na bosse na konci každého aktu, na bosse na konci prologu i na finálního bosse na konci hry. Podle toho, zda hrajete na normální úroveň světa nebo na úroveň veterán budou pro vás tito nepřátelé větší nebo menší výzva. A už mimochodem víme, že se vracejí někteří staří známí z předchozích Diablo her.
Dungeon Bossové
Na konci většiny dungeonů na vás čeká boss. Než se k němu ale probojujete musíte obvykle splnit několik úkolů a postoupit až do druhého a někdy až třetího patra dungeonu. Stejně jako typ nepřátel v dungeonech je boss fixní - když sem tedy přijdete příště, bude na vás čekat stejný nepřítel. Poražením bosse dungeon končí a vy získáte svou odměnu.
World Bossové
Poprvé v historii Diablo série se můžete těšit i na world bosse. World bossové se v náhodnách časových intervalech objevují na mapě světa a jejich porážka bude vždy vyžadovat více hráčů. Máte omezený časový limit, aby se vám to podařilo, ale odměna bude stát za to. Jen pozor, pokud nebude mít dostatečný level tak bude souboj s nimi téměř nemožný.
Zajímavost: Open World Bossové jsou jedinným zdrojem unikátních předmětů s názvem Fractured Prismm které potřebujete k přidávání socketů do vašeho vybavení.
End game bossové
Obtížnost hry je v Diablu 4 měřená podle úrovní světa. Od třetí úrovně však musíte porazit speciálního bosse, aby se vám podařilo postoupit na další tier. Čekejte tedy unikátní bosse na úrovni 3, 4 a 5. Na lvl 100 byste pak měli potkat dokonce ultimátního bosse end-gamu.
O těchto bossech ještě nemáme detailnější informace, ale jakmile budou dostupné najdete je tady.