DiabloFans.cz je fan web hry Diablo 4 pro českou a slovenskou komunitu (CZ/SK). Najdete zde buildy, návody a novinky ze světa Diabla.

Image
Lilith - SEO web bgr
Image
Diablo 4 - Craftění a upgradování

Craftění a Upgradování


Obsah

Mlácení monster dokud z nich nepadne, co potřebujete je zábava, ale občas je potřeba jít štěstíčku trochu naproti a upravit si vybavení, aby vám sedlo ještě lépe. Craftění si  proto představíme na hlavních vendorech hry: Kovářovi (opravování, rozkládání a upgradování), Šperkařovi (gemy a socketování), Okultistovi (očarování předmětů), Alchymistovi (vylepšování lektvarů a elixíry) a Krámku kuriozit (gambling). Níže se pak ještě mrkneme na všechny Materiály, které bude sbírat a získávat pro vaše craftění.

Kovář

Kovář opravuje vaše rozbité vybavení, rozkládá nepotřebné předměty na cenné craftící materiály a upgraduje vaše předměty. Budete u něj trávit spoustu času, take se s ním dobře seznamte.

Jak si odemknout kovářovy služby?

Když dosáhnete lvlu 10, dostanete quest, který vás zavede do Kyovashadu, abyste se seznámili se Zivekem, místním kovářem. Vaším úkolem bude vyupgradovat si kousek vybavení a za odměnu získáte nějaké ty zkušenosti.

Tímto se vám odemkne přístup do kováren v celé hře. Rozpálenou výheň tak najdete ve všech hlavních městech a také v některých menších usedlostech a vyčištěných pevnostech.

Rozkládání předmětů

Můžete také rychle rozložit všechny itemy ve svém inventáři a mechanika bude ignorovat legendárky, unikátní itemy a všechny předměty, které byly nějak pozměněny (očarované, socketnuté, transmognuté). Kromě toho, máte také možnost označit předmět v inventáři jako "odpad" a následně rozložit všechny takto označené předměty jedním kliknutím.

Diablo 4 - Gemy

Opravování předmětů

I váš mocný hrdina dříve či později umře. Když se take stane, take vaše zbroj a zbraně ztratí 10% celkové výdrže (durability). Ve chvíli, kdy tato výdrž dosáhne 0, tak je vaše vybavení zničené a přestane vám poskytovat jakékoliv výhody. Čím více poškozený předmět a čím vyšší Item Power, tím víc se plácnete přes měšec při jeho opravování.

Vylepšování // Upgrading predmětů

Předměty, které najdete během svého dobrodružství můžete v kovárně vylepšovat. Kolikrát můžete jaký předmět upgradnout se liší podle jeho vzácnosti. Každý upgrade pak bude stát více zlata a materiálů než upgrade předchozí. I když můžete teoreticky zlepšovat i normální a magické předměty, je to plýtvání. Vzácné, legendární a unikátní předměty ale stojí za to.

Upgradování je neuvěřitelně důležité. Jednak, každý vylepšením zvýšíte item power předmětu o 5. To s sebou nese zvýšené staty plynoucí z jeho affixů. Zvyšuje se ale také základní úroveň brnění a poškození zbraně.

Upgradovací interface

Níže najdete přehled materiálů, které budete potřebovat na upgrade itemů na vyšší level:

 • Iron Chunk Úroveň 1 - Zbraň, Šperky
 • Rawhide Úroveň 1 - Zbroj
 • Silver Ore Úroveň 2 - Zbraň, Šperky
 • Superior Leather Úroveň 2 - Zbroj
 • Veiled Crystal Úroveň 3 - Zbraň, Zbroj, Šperky
 • Baleful Fragment Úroveň 4 - Weapon
 • Coiling Ward Úroveň 4 - Zbroj
 • Abstruse Sigil Úroveň 4 - Šperky
 • Forgotten Soul Úroveň 5 - Zbraň, Zbroj, Šperky

Prahové hodnoty

Příklad UI, kde vidíte, změny Prahových hodnot

V Diablu 4 má každá část vybaverní hodnotu, kterou označujeme jako "síla předmětu" (item power). Tato hodnota je důležitá pro určení statů daného předmětu protože určuje v jakém rozmezí se na konkrétním kousku mohou objevit. (Např. Item power 1-149 má 1,5 - 6% bonus k Overpower ve vlkodlačí podobě. Ale Item power 150 už má 6% -13,5%)

Zde se dostáváme k pojmu tier breakpoints (prahové hodnoty). Když předmět dosáhne vylepšením u kováře určitou Item Power, tak se jeho statistiky přesunou do vyššího rozmezí.

V tu chvíli se spustí přepočítání statistik daného předmětu ve vyšším rozmezí. To může někdy vést k poklesu některých statistik - rozmezí je sice vyšší, ale narolovali se v něm nižší absolutní hodnoty. Většinou ale dojde ke zvýšení těchto stastik. Například, předmět by mohl potenciálně získat další úrovně dovednosti (např. místo +1 Whirlwind získá +2 Whirlwind), což by ho učinilo mnohem efektivnějším.

Navíc, hra už předem ví jaké hodnoty, předmět získá, pokud bude vylepšen. Takže pokud je předmět blízko k dosažení prahové úrovně, hráč může předem vidět, jaké budou nové statistiky, pokud se rozhodne předmět vylepšit.

Obvyklé prahové hodnoty předmětů:

 • 0 Item Power

 • 150 Item Power

 • 340 Item Power

 • 460 Item Power

 • 625 Item Power

 • 725 Item Power


Rogue s gemy ve vybavení

Šperkař

Šperkař (Jeweler) je váš muž pokud potřebujete vytvořit mocné gemy, vložit sockety do brnění a nebo upgradovat své amulety a prsteny na vyšší item power.

Jak odemknout šperkařovy služby?

Když vylevelíte na 20 dostanete quest, který vás dovede až do Kyovashadu, k místnímu šperkaři. Vaším úkolem bude vyupgradovat Crude Ruby na Chipped Ruby. Dostanete 3 rubíny a pár zlaťáků a bum, máte svůj první gem a odemčené služby všech šperkařů po celém sanctuary.

Gemy

Během vašich dobrodružství najdete předměty, které v sobě mají sockety, neboli "díry". Do socketu si vložíte gem a každý gem vám bude poskytovat určitý bonus.

Bonusy se liší podle toho ve kterém kousku vybavení gem máte a o jaký druh gemu jde. Obecně platí, že ve zbrani posilují gemy vaše poškození, v brnění vaší obranu a ve špercích vaše rezistence.

Přehled gemů

Diablo 4 - gemy

Zlepšování gemů

Pokud se vám podaří najít tři stejné gemy, můžete see stavit u šperkaře a za malou úplatu z nich vytvořit jeden gem vyšší úrovně. Ten pak můžete vložit do kousku vybavení a získáte vyšší bonus.

Vyndavání gemů z vybavení

Občas budete  chtít vylepšit své stávající gemy nebo vyměnit gem, který jste už do vybavení umístili. Šperkař je ready. Za malý poplatek vyndá vaše gemy z vybavení a uvolní socket pro nový gem.  Čím vyšší Item Power předmětu, ze kterého gem vyndaváte, tím vyšší cena.

 Přidávání socketů

Pokud najdete nějaký silný kousek vybavení, který vám ale nepadl se sockety, nevěste hlavu. Můžete šperkaři přinést Scattered Prism a on vám do kousku vybavení socket přidá. Scattered Prism můžete získat z world bossů a bude vám vždy stačit jen jeden k přidání socketu. Ne každýkousek vybavení má ovšem stejný počet maximálních socketů.

Různé předměty mají různý maximální počet socketů

 • Helma- 1 Socket
 • Brnění - 2 Sockets
 • Kahloty - 2 Sockets
 • Amulet - 1 Socket
 • Prsten - 1 Socket
 • 1-ruční zbraň - 1 Socket
 • 2-ruční zbraň - 2 Sockets
 • Luk - 2 Sockets
 • Fokus - 1 Socket

Vylepšování Upgradování // šperků

Jaké mocné legendární šperky si vytvoříte?

Šperky lze vylepšovat podobně jako vybavení. Každé vylepšení stojí zlato a materiály a čím vyšší  item power předmětu a čím vícekrát je vylepšíte, tím nákladnější se celý proces stává.

Pravděpodobně nebudete chtít utrácet své prostředky na magické a normální předměty. Vylepšovat se vám vyplatí zejména vzácné a legendární předměty. Vzácné lze vylepšit třikrát a legendární čtyřikrát.

Cena za upgrade vzácných prstenů/amuletů:

 • Úroveň 1 - Iron Chunk x5 + 4,800 Gold
 • Úroveň 2 - Iron Chunk x5 + Silver Ore x4 + 11,250 Gold
 • Úroveň 3 - Iron Chunk x8 + Silver Ore x6 + Veiled Crystal x3 + 4,800 Gold

Cena za upgrade legendárních prstenů/amuletů:

 • Úroveň 1 - Iron Chunk x5 + 6,750 Gold
 • Úroveň 2 - Iron Chunk x5 + Silver Ore x4 + 13,500 Gold
 • Úroveň 3 - Iron Chunk x8 + Silver Ore x6 + Veiled Crystal x3 + 42,500 Gold
 • Úroveň 4 - Iron Chunk x12 + Silver Ore x7 + Veiled Crystal x6 + Abstruse Sigil x2 + 135,000 Gold

Okultista

Okultista není žádný velký fešák...

Okultista pro vás umí očarovat předměty. Pokud vás zajímá, jakým způsobem vám pomůže s přeházováním legendárních sil, najdete více informací v sekci týkající se předmětů.

Očarování // Enchanting

Očarování se vrací, tak jak jej znáte z Diabla 3. Pokud získáte vzácný nebo legendární předmět s jedním nevyhovujícím affixem, můžete jej očarovat a zkusit tento affix vyměnit. Ale pozor, očarování bindne předmět s vaším accountem, takže už nepůjde prodat. Pamatujte na pár důležitých tipů:

 • Než se do očarovávání pustíte, je dobré zjistit si, které affixy se nemohou na itemu narollovat společně, ať neplýtváte cennými materiály.
 • Když jste ale ready a předmět očarujete, dostanete na výběr ze tří možností - dvou nových a nebo té původní. Pokud nejste pořád spokojení můžete proces zopakovat, ale pořád jen se stejným affixem, jako poprvé.
 • Vzácné předměty k očarování potřebují Veiled Crystals (které získáte rozkládáním jiných vzácných předmětů) a legendární předměty Fiend Rose.
Diablo 4 - Transmog

Alchymista

Alchymista vám pomůže udržet plná HPčka

Alchymista je tady pro vás, když potřebujete vylepšit HP lektvar, vytvořit elixíry, oleje a craftící materiály. Tak se u něj určitě stavte, jeho boosty nejsou k zahození.

Jak odemknout služby alchymisty

Když vylevelíte na lvl 10 dostanete úkol, který vás nasměřuje k alchymistovi v Kyovashadu. První, co se po vás chce je upgradnout si svou Weak Healing Vial na Tiny Healing Vial. Za 8 Gallowvine tak získáte efektivnější lektvar.

Od této chvíle uvidíte, se vám zobrazí, kolik stojí vylepšení lahviček a elixírů na vyšší level a získáte přístup k alchymistům po celém světě.

Alchymistu najdete ve všech velkých městech

Vylepšování léčivého lektvaru

Základní informace o vylepšování vašeho nejoblíbenějšího drinku:

 • Čím vyšší level máte, tím více si můžete u alchymisty vylepšit kolik HP přidává.
 • To ale stojí zlaťáky a suroviny v podobě květin, které budete sbírat po celém sanctuary.
 • Cena také lineárně stoupá až na lahvičku pro lvl 90.
 • Více informací o tom, jak vás Léčivý lektvar bude léčit najdete zde.

Léčení se dá vylepšovat i z talentů, itemů a Renownu. Množství lahviček, které u sebe můžete mít také závisí na vašem progresu.

Vytváření elixírů

Elixíry se od lektvarů zásadně liší. Na 30 minut vám dají zajímavý buff, který může zvyšovat vaše rezisty, rychlost útoku, přidávat více zkušenosti apod. Mít v v záložce "Consumables" dostatek elixírů je dobrý způsob, jak si ulehčit levelování nebo min-maxovat v end-gamu. Můžete mít vždy aktivní jen jeden elixír a pokud zemřete, tak o buff nepřijdete. Teda ak nehráte Hardcore.

Kultivace surovin

I když se vám třeba právě nehodí materiál, který jste právě získali, nebo květina, kterou jste sebrali, nevadí. Díky kultivaci (refining) si můžete tyto suroviny vylepšit nebo naopak rozložit na více surovin nižší úrovně.  Vaše Gallowvine a Iron Chunks se tak budou vždycky hodit. Vypadá to, že kultivace bude sen každého hoardera, který se musí zastavit každých deset vteřin a sbírat všechno, na co narazí.


Diablo 4 - Tree of Whispers

Krámek Kuriozit // Gambling

V Diablu 4 si zagamblíte u prodejce v krámku kuriozit. Nebudete ale gamblit za zlaťáky, ale za speciální měnu jménem Murmuring Obols (Mumlající oboly). Při gamblení si můžete vybrat slot, který chcete, ale vzácnost předmětu je náhodná. Můžete dostat obyčejné, magické, vzácné i legendární. Tak si pošetřete pár obolů a přijďte nakrmit macíka, ať vám padnou švestky...

Krámek kurziozit plný tajemných zákoutí

Jak získáte oboly?

Oboly jsou speciální měna, kterou získáváte z aktivita úkolů v Sanctuary. Můžete jich u sebe mít maximálně 1 000. Kde je tedy získáte?

Co můžete vygamblit?

Ještě než začnete tahat páky a sypat tam svoje oboly, je potřeba myslet na pár věcí. Předměty, které gamblíte se mají svůj Item Power podle vašeho levelu. Čím vyšší level tím silnější předmět. Kromě standardního vybavení také můžete gamblit Šeptající klíče, které odmykají Tiché truhly, na které můžete po Sanctuary narazit. Vygamblené předměty jde standardně prodat nebo rozložit. Ceny gamblingu jsou následující:

 • Sekery - 50
 • Meče - 50
 • Luky - 75
 • Kuše - 75
 • Palcát - 50
 • Dvouruční sekera - 75
 • Dvouruční meč - 75
 • Dvouruční kladivo - 75
 • Halapartna - 75
 • Fokus - 40
 • Hůlka - 50
 • Hůl - 75
 • Helma - 40
 • Brnění - 40
 • Rukavice - 25
 • Boty - 25
 • Kalhoty - 40
 • Prsten - 40
 • Amulet - 60
 • Šeptající klíč - 20

Image

Materiály

Během svého putování naleznete celou řadu materiálů a surovin. Můžeme je rozdělit do několika kategorií: květiny, rudy, kůže, zbytky z nepřátel a materiály z rozložených předmětů. Níže najdete jejich přehled, kde je můžete získat a také k čemu je obyvatelé Sanctuary používají.

Název Květin a jejich výskyt

 Využití pro potiony, elixír a incense

Biteberry
Magický materiál
Nalezeno: Fractured Peaks

Tvrdá hořká bobule ceněná Alchymisty pro schopnost udržet pacient naživu a posilovat jejich zdraví.

Blightshade
Magický materiál
Nalezeno: Fractured Peaks

Toxická bažinatá lilie ceněná a obávaná Alchymisty pro její agresivní a jedovaté efekty.

Gallowvine
Magický materiál
Nalezeno: Všude

Základní maetriál ke pro stuidum alchymie. Slouží ke spojení či vylepšení jiných elixírů.

Howler Moss
Magický materiál
Nalezeno: Scosglen

Prachovitý mech s pronikavou pižmovou vůní. Je ceněný Alchymisty pro své vitální vlastnosti a schopnost posilovat fyzickou sílu.

Lifesbane
Magický materiál
Nalezeno: Kehjistan

Původní kehjistánské bobule ceněné Alchymisty pro své silné toxiny a uspávací účinky.

Reddamine
Magický materiál
Nalezeno: Dry Steppes

Kuriozita mezi houbami vyhledávaná Alchymisty pro její stimulační a energizující vlastnosti.

Angelbreath
Vzácný materiál
Nalezeno: Všude

Vzácná bylina používaná při výrobě elixírů. 

Velmi vzácný kmen konvalinky. Považován za alchymistický katalyzátor.

Fiend Rose
Vzácný materiál

Nalezeno: Helltide

Bylina, kterou lze nalézt pouze v průběhu Helltide.

Navzdory své kráse je většinou jedovatý, ale Alchymisté ho stále považují za jedinečný katalyzátor.

Název zbytků monster

Popis zbytků

Crushed Beast Bones
Magický craftící materiál
Nalezeno v pozůstatcích zvířat.

V kostech divokých tvorů přebývá surová síla používaná Alchymisty ke zlepšení fyzických vlastností.

Demon´s Heart
Magický craftící materiál
Nalezeno v tělech démonů

Každý démon stále nese uschlé, tlukoucí srdce, které ho pohání vpřed. Zřídka je ponehcáno v dostatečné dobrém stavu poté co je démon zabit aby se dalo použít pro jiné účely.

Grave Dust
Magický craftící materiál
Nalezeno v pozůstatcích nemrtvých.

Dlouhé vystavení oživlým mrtvým naplňuje tento prach jejich inverzní vitalitou používanou v nekromantické alchymií.

Paletongue
Magický craftící materiál
Nalezeno v ústech zlých lidí

Lži vypouštěné zvláště temnými lidmi se občas projevují tím, že se jim jazyk změní v mléčně bílý.

Název rozložených materiálů

Popis a využití

Sigil Powder
Craftící materiál
Získáno: Rozebráním Nightmare sigilů

Tajemný prášek, který vtlačit do relikvií, které nabízí větší vyzvy a odměny.

Veiled Crystal
Vzácný materiál
Získáno: Rozebráním vzácných zbraní či brnění.

Používá se ke změně latentní magické věci 
Okultisté a kouzelnící běžně používají tyto krystaly k přeorientování nebo přesměrování magické energie. Tento proces je činí inertními, takže jich je potřeba mnoho.

Abstruse Sigil
Legendární materiál
Získáno: Rozebráním Legendárních šperků

Používá se k vylepšení Legendary šperků.
Fragmenty z legendárních relikvií a talismanů se skutečně neobvyklými vlastnostmi.

Baleful Fragment
Legendární materiál
Získáno: Rozebráním Legendárních zbraní

Používá se k vylepšení Legendary zbraní. 
Shardy z legendárních zbraní se skutečně neobvyklými vlastnostmi

Coiling Ward
Legendární materiál
Získáno: Rozebráním Legendárních brnění

Používá se k vylepšení Legendary brnění 
Fragmenty z brnění se skutečně neobvyklými vlastnostmi.

Forgotten Soul
Legendární materiál
Získáno: V rudných žilách během Helltide

Používá se k vylepšení Sacred a Ancestral itemů.
Je to kámen, orgán nebo něco jiného? Těžko tuto věc popsat...

Název Rudy

Popis

Iron Chunk
Craftící materiál
Nalezeno: Všude

 

Běžná tmavá těžjá ruda, která vede k čistému užitečnému kovu a používají ji řemeslníci v celém Sanctuary.

Silver ore
Magický craftící materiál
Nalezeno: Všude

Stříbro je oceňováno řemeslníky jak pro jeho krásu tak i pro jeho sílu proti nebezpečným tvorům v celém Sanctuary.

Scattered Prisms
Vzácný materiál
Nalezeno: World Boss

Tajemný hranol používaný pro přidávání socketů do gearu.

Vzácné a hromaděné svými přeechozími majiteli jsou tyto hranoly často až žárlivě střeženy.

 

Název Kůže

Popis

Rawhide
Craftící materiál

Běžná kůže používaná pro vylepšení brnění.

Hrubá drsná kůže používaná na oděvy, nástroje a hračky pro psy ze Sanctuary.

Superior Leather
Magický craftící materiál

Vzácná kůže používaná pro vylepšení brnění.

Pružná drsná kůže používaná na jemné oděvy a ještě jemnější brnění.

  Image
  Sprava uctu Diablofans.cz