DiabloFans.cz je fan web hry Diablo 4 pro českou a slovenskou komunitu (CZ/SK). Najdete zde buildy, návody a novinky ze světa Diabla.

Image
Lilith - SEO web bgr
Image
Diablo 4 - Vaše postava

Vaše postava

Obsah


Diablo 4 je akční hra na hrdiny, ve které si zahrajete za jednu z pěti mocných postav: Barbara, Rogua (Zabiják), Sorcerera (Kouzelník), Druida nebo Necromancera. Vaše postava bude získávat zkušenosti, postupovat na vyšší levely, odemykat si zajímavé schopnosti a později takzvané Daragon boardy (Desky ctností). Na této stránce si představíme obecné mechaniky, které platí pro všechny postavy. Pro konkrétní schopnosti se podívejte na stránku příslušné postavy.

Tvorba nové postavy

Jak to chcete ostříhat dneska?

Prvním výzvou (která některé hráče zasekne na pěkně dlouho) je tvorba postavy. Co si všechno nejprve zvolíte:

  • Tvář a tělo
  • Účes a barvu vlastů
  • Doplňky - značky, šperky a makeup.
  • Barvu očí i dalších detailů.

I když si můžete svého hrdinu hodně upravit, pořád bude vypadat tak, aby bylo jasně rozpoznatelné o jakou classu jde a také aby nevybočovala z estetiky Diablo světa.

Nakonec zbývá postavu jen pojmenovat a zvolit, zda chcete hrát v režimu hardcore a jestli chcete hrát právě aktuální sezónu.

Sezóní ligy a Hardcore/Softcore

Troufnete si na HC, kde jedna smrt znamená konec?

Při výběru postavy musíte ještě zvážit, zda chcete hrát aktuální sezónu nebo zůstat v tzv. Eternal realm (věčném světě). Sezóny jsou časově ohraničené na tři měsíce, všichni hráči v nich začínají s čistým štítem a bývají v nich unikátní mechaniky. Více o se o nich dočtete zde.

Ještě zásadnější je ale volba mezi softcore a hardcore režimem. Hardcore (HC) k Diablo hrám patří odnepaměti. Pokud v tomto režimu umřete, přijdete o svou postavu. Není přihlíženo k tomu, co bylo důvodem smrti a to ani když se jednalo o lagy nebo o herní bug. Jedinou výjimkou je podle dosud zmíněných informací PvP ve Fields of Hate. Pokud vás zde zabije jiný hráč, tak smrt není finální. Tyto informace ale ještě nejsou ověřené.

Pozor! HC mód je oddělený od SC, nemůžete spolu napříč módy hrát ani obchodovat!


Diablo 4 - Level UP

Síla vaší postavy

Jak ted funguje vývoj vaší postavy? Jak se stanete skutečně legendárním hrdinou?

Nejprve se pojďme podívat na to, jak funguje zvyšování úrovně vaší postavy a co vám vyšší levely přinášejí.

Levelování a zkušenosti

Abyste mohli postoupit na vyšší level potřebujete určitý počet zkušeností, které získáte porážením nepřátel a plněním úkolů.

Diablo 4 - Monstra

Elitní nepřátelé vám dávají výrazně více zkušeností

Formulka pro získávání zkušeností funguje takto:

  • Monstra vám dávají počet zkušenosti, která závisí na jejich životech/velikosti a lineárně stoupá podle jejich levelu.

  • Elitní nepřátelé vám dávají fixní množství zkušeností, které je dané jejich levelem.

  • Pomocníci elitních monster (minions) vám vždy dávají 60% zkušeností elitního monstra, což z nich dělá velmi zajímavý cíl pro farmení.

  • Pokud porazíte nepřítele, který je na vyšším levelu než získáte bonus. Pokud porážíte nepřátele na nižších levelech pak získáte méně zkušeností.

Elitní monstra vám dávají výrazně více zkušeností než obyčejní nepřátelé, pokud je dokážete drtit srovnatelnou rychlostí. Například ve srovnání s velkými obyčejnými nepřáteli (Medvěd) získáváte dvojnásobek expů. Ve srovnání s menšími nepřáteli (Warg) je to ale téměř 8x více.

Kolik tedy dostanete zkušeností jsou-li nepřátelé na jiném lvlu než vy?

Útočit na nepřátele, kteří jsou více než tři levely nad vámi se nevyplatí.

  • Nepřátelé jsou 4 levely pod vámi: -40%
  • Nepřátelé jsou 3 levely pod vámi: -30%
  • Nepřátelé jsou 2 levely pod vámi: -20%
  • Nepřátelé jsou 1 level pod vámi: -10%
  • Nepřátelé jsou 1 level nad vámi: +10%
  • Nepřátelé jsou 2 levely nad vámi: +15%
  • Nepřátelé jsou 3 level nad vámi: +25%

Monstra, která jsou ještě výše vám sice dávají více zkušeností, neboť mají vyšší základní hodnotu zkušeností díky svým životům/typu nebo levelu u elitek, ale bonus už výše nestoupá.


Diablo 4 - schopnosti

Schopnosti vaší postavy

Každá postava má jedinečné schopnosti, kouzla a pasivky. Na začátku toho ale moc neumíte, tak se pojďte podívat, co musíte udělat pro to, abyste získali mocné schopnosti.

Náhled stromu dovedností, kde si vybíráte schopnosti

.

  • Vždy když postoupíte na vyšší level až do levelu 50 získáte Bod dovednosti (Skill Point).

  • Navíc můžete z Renown mechanik získat až dalších 15 bodů.
  • Tyto body můžete utratit ve Stromu dovedností (Skill tree), kde díky nim získáváte nové schopnosti, kouzla a pasivní ability.

Odebírání bodů (Respec)

Body si můžete kdykoliv také ze stromu odebrat. Do levelu 7 za to nic neplatíte, ale od lvlu 7 výše si musíte připravit zlaťáky. A cena prudce stoupá. Např. na lvlu 7 stojí odebrání jednoho bodu 1 zlaťák, ale na lvlu 25 je to už 255 zlaťáků.

Předměty s +úroveň dovedností

Některé předměty vám dávají +body dovedností. Tyto body vaše skily posilují, ale nemají vliv na postup stromem. I když tedy máte už některý skill aktivní díky předmětu, stále do něj budete muset investovat alespoň jeden bod, pokud si chcete později zvolit jeho posílenou či upgradovanou verzi.

Strom dovedností

Strom dovedností je rozdělený do 7 částí. Každá část se odemkne, pokud je ve stromě rozdělený dostatek bodů. Pokud budete mít dostatečná počet bodů rozdělený v jedné části, můžete klidně další přeskočit a začít udělovat body až do následující.

  • 0 bodů: Základní dovednosti (Basic Skills). Zde najdete základní dovednosti a jejich vylepšení. Většinou mají nízké poškození, ale také nic nestojí, nemají cooldown a mnohé z nich vám pomáhají generovat vaše Zdroje.
  • Jedna část stromu pro barbara

    2 body: Klíčové dovednosti (Core Skills). Jsou to vaše hlavní dovednosti, pokud jde o udělování poškození nepřátelům a obvykle také stojí váš Zdroj.

  • 6 bodů, 11 bodů a 16 bodů: Dovednosti postav. V těchto třech sekcích najdete schopnosti, které definují archetyp. Většinou se jedná o mix obranných schopností a schopností zvyšujících mobilitu. Někdy zde najdete i útočné dovednosti, které jsou ale komplexnější než Základní a Klíčové schopnosti.
  • 23 bodů: Ultimátní dovednosti (Ultimate Skills). Obvykle se jedná o neuvěřitelně mocné dovednosti s dlouhým cooldownem (45+ vteřin). Narozdíl od všech ostatních dovedností, můžete mít pouze jednu ultimátní schopnost.
  • 33 bodů: Ultimátní pasivní schopnosti (Ultimate Passives). Pasivní schopnosti v této části jsou neuvěřitelně silné, ale můžete si opět vybrat pouze jednu.

Barbarův strom s vybranou dovedností

Políčka na stromě dovedností

Jaká políčka tedy najdete na stromě dovedností a co vaší postavě poskytnou?

Aktivní skill má tvar čtverce

Aktivní dovednosti (Active skills). Tato políčka ve tvaru čtverce najdete v prvních 5 částech stromu. Můžete v každém z nich utratit až 5 bodů dovednosti a obecně platí, že každý bod zvyšuje o 10% sílu dovednosti z úrovně 1. Plně vylevelovaná dovednost bude tedy o 40% silnější než dovednosti na úrovni 1. Pokud máte alespoň 1 bod v těchto dovednostech, tak si je můžete přidat na svojí Lištu dovedností (Skill bar).

Vylepšení dovedností má tvar kosočtverce

Posílené a Upgradované dovedností (Enhanced abilities a Upgraded abilities). Tato políčka ve tvaru diamantu jsou připojené ke každé aktivní dovednosti a to hned dvě za sebou. Jakmile si odemknete aktivní dovednost můžete vložit další body do vylepšení které se jmenuje "Posílený [Název aktivní dovednosti]" (Enhanced [skill name]). Když si jej zvolíte můžete pokračovat a vybrat si jedno ze dvou dalších Upgradovaných (Upgraded) vylepšení.

Pasivní dovednosti jsou označené kruhem

Pasivní dovednosti. (Passive skills) Tato kruhová políčka můžete najít ve všech částech stromu kromě první. Do každé pasivky si můžete dát až 3 body a obvykle platí, že vám každý bod poskytne lineárně se zvyšující bonus. Většina pasivek je k dispozici ihned, když se vám odemkne příslušná část stromu, ale v některých případech budete ještě muset odemknout jednu nebo dvě předcházející pasivky.

Ultimátní pasivní dovednosti (Ultimate Passives) Poslední část obsahuje velká kulatá políčka, která symbolizují stále aktivní bonusy. Stejně jako v případě ultimátních dovedností si můžete vybrat pouze jednu z nich.

Diablo 4 - Paragony

Systém Paragonů

Systém paragonů nebo desek paragonů (paragon boards) je dalším způsobem jak si přizpůsobit svou postavu.

Zjednodušené schéma desky paragonů

.

  • Paragon body se vám odemknou na lvl 50 a budete je získávat až do lvl 100, což je maximum.
  • Zkušenosti vám od této chvíle nebudou přidávat standardní levely jako doposud, ale Paragon levely. Za každý level získáte čtyři body. Další body získáte z Renown systému.
  • Body můžete umístit na Desku paragonů a za každý získáte některou výhodu.

Umisťováním bodů tvoříte souvislou cestu směřem k okraji desky. Ve chvíli, kdy dosáhnete dílku s bránou, můžete si vybrat, jak se k vaší existující desce připojí nová deska, na které budete pokračovat.

Obyčejná políčka

Standardní políčka
Tyto paragony jsou jednoduché. Přidávají vám boost do základních statů a slouží hlavně k tomu, abyste skrz ně našli cestu k zajímavějším polím.

Magická políčka

Magická políčka
Tyto pole najdete na vaší desce ve skupinkách. Přidají vám malý, ale už viditelný boost, který se bude na rozdíl od základních políček týkat širšího okruhu abilit. Najdete jich na desce výrazně méně než standardních polí, ale stále jich bude dost.

Vzácná políčka

Vzácná políčka
Tady získáte už pořádnou sílu.  Tato pole mají také ještě druhou úroveň, která se odemkne když vaše postava dosáhne dostatečného počtu bodů v některém z vašich statů. Bude tak na vás, abyste zvolili vybavení i cestu paragon boardem, díky kterým tento druhý level odemknete.

Legendární políčka

Legendární políčka
Zpočátku bude na vašem boardu pouze jedno legendární políčko, a sice přímo ve středu, a vy na něm budete začínat. Legendární pole odemknou vaší postavě nekterou z legendárních sil či dovedností.

Glyfy a Paragon Sockety

Na desce najdete i prázdná políčka, která se podobají socketům na vašem vybavení. Do nich budete moct vložit glyfy.

  • Glyf je předmět, které můžete najít stejně jako jakékoliv jiné itemy ve hře. Má různou vzácnost a svůj level, který udává jeho sílu.
  • Pokud jej vložíte do paragon desky, tak posílí všechny políčka na desce Paragonů ve svém okolí.
  • Můžete zvyšovat úroveň glyfů, pokud se ovšem budete připravení vypravit do end-game Nightmare dungeonů.
  • Vyšší level glyfů zvětšuje jejich rádius a umožňuje jim čerpat sílu z ostatních dílků nebo je naopak ještě více posilovat.


Pole brány a výběr dodatečných desek

Schéma otáčení desek paragonů

Pokud se dostanete až na okraj vaší desky, můžete aktivovat políčko brány. To vám umožní připojit k vaší desce desku zcela novou. Nejprve si vybere z několika nabízených a pak si ji můžete i natočit směrem, který se vám hodí. Na nové desce najdete další políčka od obyčejných až po vzácné a uprostřed budete mít další legendární pole s legendární schopností.

Image
Sprava uctu Diablofans.cz