Ve hře je celkem 7 tříd herních postav, tzv. Character Classes:

Amazon Assassin Necromancer Barbarian Sorceress Druid Paladin

Podrobnější popis najdete u každé postavy zvlášť.

Atributy

Každá herní postava má čtyři atributy. Jsou to:

  • Strength
  • Dexterity
  • Vitality
  • Energy

Strength (síla) mluví sama za sebe. Zvyšuje fyzické poškození způsobované klasickým útokem zblízka. Síla je často vyžadována pro nošení brnění a zbraní.

Dexterity (obratnost) je mnohem zajímavější než síla. Je důležitá především proto, že zvyšuje šanci na blokování (Chance to Block) a zvyšuje také obranu (Defense). V neposlední řadě je také vyžadována pro nošení zbraní.

Vitality (vitalita) je symbolem životů (Life) a výdrže (Stamina). Čím vyšší je vitalita, tím větší je počet životů a také výdrž. Zatímco Life je důležité pro samotný život postavy, Stamina je důležitá pro vytrvalostní běh.

Energy (energie) udává množství Many, která je nezbytná pro mnohá kouzla a dovednosti. Čím vyšší je energie, tím větší je počet Many.

Všechny uvedené atributy jsou během hry rozvíjeny, a to tak, jak určí sám hráč. Pokud se ale rozhodne změnit své rozhodnutí, tedy přerozdělit již utracené body v jednotlivých atributech, je řeč o tzv. Respecu. Více informací o přerozdělení čtěte v sekci Dovednosti – Respec.

Přízviska

Po dokončení obtížnosti, zpravidla tedy porážkou akt bosse Baala, vaše postava dostane přízvisko (titul), který se automatický přidá před název vaší postavy. Herní postavy mužského pohlaví (Barbarian, Druid, Necromancer a Paladin) mají odlišná přízviska, než postavy ženského pohlaví (Amazon, Assassin a Sorceress). Berte tedy na vědomí, že vaše postavy by měly být pojmenovávány tak, aby bylo na první pohled jasné, že se jedná o postavu mužského, nebo ženského pohlaví.

Rozdělení přízvisek je tedy následující…

Softcore Hardcore
Obtížnost Přízvisko Obtížnost Přízvisko
Normal Slayer Normal Destroyer
Nightmare Champion Nightmare Conqueror
Hell Patriarch (muž) Hell Guardian
Matriarch (žena)

Na závěr ještě jeden dodatek, že měnit jméno své postavy během hry není možné, stejně tak jako dávat svojí postavě přízviska – těch lze dosáhnout pouze uvedeným způsobem.

Dříve, když ještě nebyl vydán datadisk Lord of Destruction, herní postavy měly odlišná přízviska. Ve většině případů byla oddělená pro mužské a ženské postavy – Viz následující tabulka.

Softcore Hardcore
Obtížnost Přízvisko Obtížnost Přízvisko
Normal Sir (muž) Normal Count (muž)
Dame (žena) Countess (žena)
Nightmare Lord (muž) Nightmare Duke (muž)
Lady (žena) Duchess (žena)
Hell Baron (muž) Hell King (muž)
Baroness (žena) Queen (žena)

Buildy

Co jsou to buildy? Vlastně strategie či taktiky, jak za určité postavy hrát, jak rozdělovat skill body k jednotlivým dovednostem nebo jak rozdělovat body jednotlivým atributům. Build kromě toho může obsahovat další užitečné rady či seznam předmětů, které jsou pro danou postavu vhodné.

Seznam všech buildů na všechny postavy je uveden v odděleném článku Buildy, na který vede také odkaz rovnou z levého menu.

Úprava herní postavy

Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, zda je možné například nějak exportovat (tj. uložit) předměty, které vaše herní postava během hry našla, jste na správné adrese. Možnost nejen exportu předmětů nabízí hned několik programů, které označujeme editory postav.

V sekci Download – Programy je k dispozici hned několik takových programů. A tady jsou:

Podrobný popis všech těchto programů najdete v sekci Editory postav. Nutno však dodat, že jakákoli úprava herní postavy není považována za nejčistší způsob hraní, proto jsou zde uvedeny spíše jen jako prostředky, které umožňují experimentování.