Základní info – Obecně


Diablo 2

diablo-2-box Diablo II (označováno také jako Diablo 2) je akční RPG hra, která byla vydána 29. června 2000. Hra navazuje na první díl série Diablo, takže se v Diablu 2 objevují prvky, které byly již v prvním díle.

Hra se odehrává ve světě, který je rozdělen do čtyř aktů (viz. Questy). Největší pozornost je ale věnována herní postavě, kterou si hráč před začátkem hry vybere. Tato postava ovládaná hráčem pak získává zkušenosti, probíjí se světem plným nepřátel, sbírá předměty, rozvíjí své dovednosti, plní úkoly a objevuje příběh Diabla 2.

Kromě hry jednoho hráče (Single Player) je k dispozici také hra více hráčů (Multiplayer), kterou umožňuje server Battle.net. Kromě Battle.netu je však možné také využít spojení TCP/IP, které se stane užitečným v případě, kdy hráči nejsou propojeni pomocí internetu.

Diablo II je určené pro Microsoft Windows, Mac OS a Mac OS X. Hlavními nástroji k ovládání hry jsou myš a klávesnice. Systémové požadavky pro PC jsou následující:

 • 233 MHz Pentium nebo lepší
 • 32 MB RAM
 • 650 MB volného místa na disku
 • 4X CD-ROM mechanika
 • DirectX kompatibilní video karta

Video se nepodařilo načíst.

Úvodní video k Diablu II.

V případě operačního systému Mac jsou pak požadavky následující:

 • G3 processor nebo jeho ekvivalent
 • System 8.1 nebo novější
 • 64 MB RAM plus Virtual Memory
 • 650MB volného místa na disku
 • 4X CD-ROM mechanika
 • displej s 256 barvami v rozlišení 640×480 (800×600 v případě datadisku LoD)

Diablo 2 bylo od data vydání již několikrát aktualizováno, byly opraveny některé menší chyby a také přidány některé nové věci. Všechny tyto úpravy jsou obsaženy v souboru – v tzv. patchi.

Lord of Destruction

diablo-2-lod-box Datadisk Lord of Destruction rozšiřuje základní verzi hry Diablo II. Byl vydán o rok později, tedy 29. června 2001. V dnešní době je tento datadisk považován za samozřejmou součást hry, jelikož datadisk přímo navazuje v příběhu a také přináší několik větších novinek.

A zde je kompletní seznam novinek a rozšíření, které datadisk obsahuje:

 • dvě nové herní postavy
 • jeden nový akt (v pořadí pátý) obsahující šest questů
 • mnoho nových předmětů: éterické předměty, runy a runová slova, klenoty, talismany, class-specific předměty, dodatečné unikáty a setové sady včetně class-specific setových sad.
 • rozšíření místa v truhle (dvakrát větší)
 • dva nové sloty pro zbraň či štít
 • nová schopnost žoldáků následovat hráče do všech aktů
 • žoldáci mohou být nově vybaveni brněním a zbraní, mohou získávat zkušenosti, mohou být léčeni a v případě jejich smrti mohou být vzkříšeni
 • nová možnost rozlišení hry (800×600 pixelů)

Video se nepodařilo načíst.

Úvodní video k datadisku Lord of Destruction.

Stejně jako v případě základního Diabla 2, i tady byla od data vydání vylepšena spousta věcí, opraveny chyby či provedeny menší úpravy. I zde v případě datadisku jde o tzv. patche.

▲ Nahoru ▲

Patche a jejich problematika

Vydáním Diabla II v červnu roku 2000 se na něm práce nezastavily. O rok později přišel datadisk a i po něm se vývojáři zabývali chybami a novými vymoženostmi, které poté vydávali v opravných balíčcích, kterým říkáme patche (česky záplaty). Ty byly většinou nějak označeny, a proto tedy mluvíme o různých verzích hry. Je proto dobré sledovat dění a nejnovější patch si nainstalovat do hry.

Jak nainstalovat patch? Nejdříve si rozmyslete, kterou verzi hry chcete, poté si podle toho stáhněte (viz sekce Download – Patche) příslušný patch. Instalace je jednoduchá. Spusťte spouštěcí soubor .exe a pokračujte podle pokynů. Všechny uložené herní postavy z předchozí verze hry budou po upgradu na vyšší verzi bez problému fungovat.

Pokud vám instalace napíše chybu, bude to nejspíše tím, že verzi, kterou jste si vybrali, už máte. Také je někdy potřeba instalační balíček vložit do adresáře Diabla a spustit instalaci přímo v adresáři. Tuto chybu poznáte tak, že při instalaci vám chybová hláška napíše cosi o nenalezení potřebných souborů.

Pokud se vám po patchnutí a následným spuštění hry ukáže hláška UNHANDLED EXCEPTION: ACCESS_VIOLATION (c0000005), může to znamenat více problémů. Například vadný patch – zkuste stáhnout nový třeba z jiné stránky. Nejlépe z oficiální stránky – www.blizzard.com. Pokud problém přetrvává, patchnuli jste špatně, nebo jste zapomněli dát patch do adresáře hry a až poté ho nainstalovat (viz. výše). Další variantou je, že máte pirátskou verzi hry. V takovém případě je potřeba jednoduše zajít do obchodu a pořídit si hru originální.

Dalším problémem může být tato hláška:

ERROR: unable to apply patch to file ‚C:Program FilesDiablo II.D2Lang.dll‘
RESULT: Patch failed

Její příčinou je ve hře nainstalovaná čeština. V takovém případě ji nejdříve odinstalujte (spusťte instalační soubor češtiny), nainstalujte patch a poté opět nainstalujte češtinu (opět klikněte na instalační soubor češtiny).

Jenže jak to provést, když chcete z nějakého důvodu přejít na nižší verzi, tedy např. z verze 1.10 na 1.09? Nejlepší, nejspolehlivější, ale zároveň nejzdlouhavější řešení, je hru kompletně odinstalovat, poté vymazat celou složku Diablo II v Program Files (nezapomeňte si zálohovat uložené postavy ve složce Save) a restartovat počítač. Poté hru opět nainstalovat (vše ve Full verzi) a rovnou patchnout na verzi, kterou chcete (tedy tu nižší než původní).

Další možností downgradu je nahrazení souboru Game.exe, který se nachází v adresáři Diabla II. Této možnosti downgradu lze ale využít jen při přechodu z verzí vyšších než 1.09. Soubor Game.exe je totiž z Diabla 2 LoD verze 1.09. Ideální bude, když si uvedeme konkrétní příklad. Chceme například změnit verzi hry z 1.12 na 1.10. Postup bude následující:

 • Stáhneme soubor Game.exe (Diablo 2 LoD verze 1.09).
 • Přepíšeme stávající soubor Game.exe v adresáři Diablo II, čímž hru změníme na verzi 1.09.
 • Stáhneme a nainstalujeme námi vybraný patch, tedy 1.10.

Tato varianta snížení verze hry je časově méně náročnější, než výše uvedená první možnost.

▲ Nahoru ▲

Technické problémy

vista-kompatibilita-nastaveni-nahled

Nastavení kompatibility.

Jak spustit Diablo II (LoD) na operačním systému (OS) Windows Vista? Klikněte pravým tlačítkem na zástupce (nebo na spouštěcí soubor s příponou .exe) Diabla II, poté zvolte Vlastnosti a následně Kompatibilita. Zde si nastavte kompatibilitu na starší OS (tedy např. Windows 98, Windows XP atd.). Někdy je ale zapotřebí toho nastavit více. Pro správný chod je potřeba nastavit (viz. obrázek vpravo):

Režim kompatibility:

 • Tento program spustit v režimu kompatibility pro: Windows XP (SP 2)

Nastavení:

 • Spustit v rozlišení 640×480
 • Zakázat motivy

V případě snahy o spuštění Diabla II (LoD) na operačním systému Linux by vám měl postačit program Wine.

Když zapnete Diablo, musíte čekat 30 vteřin než se spustí? A když už se spustí, tak nefunguje grafika? Pak je problém nejspíše v tom, že jste zapomněli spustit Video test. V adresáři hry tedy vyhledejte soubor D2VidTst.exe a klikněte na něj. Z nabídky vyberte možnost „Run Test“ (Spustit test), čímž spustíte automatický test grafiky. Po dokončení testu se objeví nabídka, ve které se automaticky vybere optimální nastavení, které můžete případně změnit. Poté by mělo být už vše v pořádku. Tento problém se stává na operačním systému Windows 7.

Další věc, která se týká problematiky spuštění hry je spuštění hry v okně. Pokud tedy chcete hrát Diablo II (LoD) v okně, klikněte pravým tlačítkem myši na zástupce a zvolte možnost Vlastnosti. Přepněte na záložku Zástupce a v kolonce Cíl napište za cestu k souboru -w. Vše nejlépe vystihuje následující obrázek:

d2-v-okne

Se spuštěním hry lze spojovat také možnost hry bez CD disku v mechanice. Toho lze docílit následujícími kroky:

 • Ujistěte se, že máte plnou verzi hry („Full Install“) a nainstalovaný patch 1.12 nebo vyšší.
 • Pokud nemáte, vložte do mechaniky CD Diablo II a zvolte možnost „Upgrade to Full Install.“
 • Stejný krok musíte provést s CD datadisku Lord of Destruction.
 • Nyní zkopírujte z CD Diabla Play Discu soubor D2MUSIC.MPQ do složky, kde máte Diablo II nainstalované.
 • Pokud máte i datadisk Lord of Destruction, zkopírujte z CD Lord of Destruction také soubory D2XMUSIC.MPQ a D2XVIDEO.MPQ do složky, kde máte Diablo II nainstalované.

Nyní přejdeme k problémům s čitelností starých a poškozených CD, které jsou už poškrábané a CD mechanika už je nemůže číst. Na „opravu“ takových CD lze použít spousty programů či čističky CD disků. Ty najdete v každém elektronickém obchodě. Tyto „opravy“ ale nikdy nejsou na 100% spolehlivé.

Mnohem spolehlivějším řešením je registrace (anglicky) Vaší hry na Battle.netu. Po úspěšné registraci a zadání CD-klíče Vaší hry budete moci bez problému kdykoli stáhnout celou hru (ať už původní Diablo II nebo datadisk Lord of Destruction) v digitální podobě přímo z oficiálního zdroje.

Snažíte se v hlavním menu dostat na Battle.net, ale objeví se vám hláška „Battle.net is unable to identify your version of your application“? Pak jste pravděpodobně mezi uživateli Windows 7 nebo Windows Vista, kteří nespustili Diablo 2 LoD „jako správce“. Pro vyřešení tohoto problému klikněte na zástupce, kterým spouštíte hru, pravým tlačítkem myši a ve vlastnostech v záložce Kompatibilita zaškrtněte políčko „Spustit tento program jako správce“. Poté hru spusťte a přístup na Battle.net již bude normálně fungovat.

Poslední problém, který by mohl nastat u uživatelů Windows 7 nebo Windows Vista je problém s klávesovými zkratkami pro skilly (standardně klávesy F1-F12), případně tlačítka myši (včetně scrollovacího kolečka). Pokud nefungují, nastavte ve vlastnostech spouštěcího souboru kompatibilitu (viz obrázek) na Windows XP, podobně jako tomu bylo o několik řádků výše. Pokud jde o samotné klávesové zkratky, jejich seznam a informace o dalších příkazech se nacházejí v sekci Klávesové zkratky.

Napsat komentář