Diablo knihy

Diablo knihy jsou knihy, které se odehrávají ve světě Sanctuary. Jedná se o díla, která byla napsána ve spolupráci s výrobcem hry Diablo, tedy společností Blizzard Entertainment. Obsah knih dodává příběhu okolo her série Diablo hloubku a podrobněji vysvětluje události světa Sanctuary.

Všechny Diablo knihy jsou samostatně stojící a čtenář si je může přečíst i bez toho, aniž by znal nebo hrál hru Diablo. Přesto je však pravděpodobné, že se o tyto knihy budou zajímat spíše fanoušci hry, kteří mají zájem dozvědět se více o příběhu. Trilogie Sin War (Válka hříchu) odhaluje ranou historii a mytologii světa hry Diablo a podrobně popisuje války mezi anděly a démony, které potom vedly ke vzniku lidstva.

Kromě knih uvedených níže jsou v plánu ještě další Diablo knihy. První z nich byla představena v říjnu 2011 a její vydání se očekává v březnu 2012. Název ani obal knihy zatím není znám.

Následující knihy jsou seřazeny chronologicky podle toho, kdy byly vydány. Nejstarší kniha je uvedena jako první, nejnovější pak jako poslední.


Diablo kniha DemonsbaneDiablo: Demonsbane (Kletba démona)

Autor: Robert. B. Marks

Rok vydání: 2000

Už odjakživa andělé a démoni bojovali o osud světa. Tento souboj se nyní přesunul do říše smrtelníků a ani člověk, ani démon nebo anděl nechtějí zůstat nedotčeni. Co mělo být posledním vítězstvím nad démony v bitvě u Entsteigu se změnilo v masakr. Naživu zůstává jen válečník Siggard. Nepamatuje si však, co se stalo během boje. Touží po pomstě těch, kteří byli zabiti armádou démonů. Během pátrání po démonech si Siggard postupně uvědomuje, co se stalo během oné hrozné bitvy. A nočními můrami to teprve začíná…

Příběh této knihy nemá vliv na sérii Diablo. Jde o nezávislý příběh.


Diablo kniha Dědictví krveDiablo: Legacy of Blood (Dědictví krve)

Autor: Richard A. Knaak

Rok vydání: 2001

Norrec Vizharan se stal noční můrou. Během hledání pokladu voják najde artefakt, o kterém se mu nikdy ani nezdálo: starověké Bartucovo brnění, které patřilo legendárnímu Warlordovi Krvavému. Magické brnění je ale prokleté a poškodí Norrecovu umučenou duši. Démoni jej nyní pronásledují na každém kroku a touží po jeho unikátním brnění. Norrec musí překonat svou krvežíznivost, kterou sotva ovládá a zjistit informace o té hrozné kletbě předtím, než bude pohlcen temnotou na věky.

Toto je první kniha série Diablo, přesto ale nemá velký vliv na příběh hry.


Diablo kniha Černá cestaDiablo: The Black Road (Černá cesta)

Autor: Mel Odom

Rok vydání: 2002

Darrick Lang se vrací domů. Před několika lety opustil město Bramwell, aby se vydal do světa úspěšný bojovník. Město Bramwell už ale není takové, jaké bývalo. Na měšťany padla temnota a začali se děsit. Nevinní lidé se najednou stali zlomyslnými a začali znesvěcovat zem. Nyní začíná být ovlivňován i Darrick… a jeho jedinou nadějí je projít tou stejnou nebezpečnou cestou prokletí.

Černá cesta je druhou knihou série Diablo.


Diablo kniha Království stínuThe Kingdom of Shadow (Království stínu)

Autor: Richard A. Knaak

Rok vydání: 2002

Už odjakživa andělé a démoni bojovali o osud světa. Tento souboj se nyní přesunul do říše smrtelníků a ani člověk, ani démon nebo anděl nechtějí zůstat nedotčeni. Legenda vypráví o dlouhodobě vymřelém městě Ureh, o kterém se říkalo, že je branou do High Heavens. Lidé věří, že každé dva roky, kdy se shromáždí hvězdy a stín hory Nymyr je vržen na ruiny města, se Ureh znovuzrodí. A všechna jeho bohatství jsou odhalena těm, kteří jsou dostatečně odvážní. Nyní, po celoživotním zkoumání a pátrání, se stal kouzelník z Vizjerei Quov Tsin svědkem znovuzrození města Ureh. Tsin a jeho družina očekávají, že se Ureh promění v zářící město, jenže opak je pravdou. To, o čem snili, se změní v noční můru, která je zavede až do Království stínu.

Souvislost s úvodním videem Diabla 3

Vzhledem k tomu, že se v této knize mluví o městě Ureh, diskutuje se o jisté souvislosti s úvodním videem Diabla 3, které bylo představeno v Paříži v červnu 2008. Vyobrazovalo totiž ruiny skalního města a sochy v v něm najednou ožily. To by mohlo znamenat, že vývojáři chtěli hráčům naznačit, že se v budoucnu do ruin města Ureh na úpatí hory Nymyr podívají. Zmínka o tomto místě byla do roku 2008 jen v této knize.

Po uvedení videa v roce 2008 bylo hodně fanoušků touto souvislostí vzrušeno. Autor knihy Richard A. Knaak navíc už v roce 2006 řekl, že výrobci Diabla mají velké plány ohledně Necromancera Zayla, jedné z hlavních postav této knihy. Ureh se navíc nachází v lokaci Swamp Lands, což je region na jihovýchodně světa Sanctuary, který je známý jako mateřská země necromancerů.


Diablo kniha Pavoučí měsícMoon of the Spider (Pavoučí měsíc)

Autor: Richard A. Knaak

Rok vydání: 2006

Noční můry zavedou Lorda Aldric Jitana do ruin tajemné hrobky. Doufá, že probudí hrůzostrašné monstrum, které tam spí od dob, kdy padl Tristram. Záhadný Necromancer Zayl je pod vlivem temných sil donucen zabývat se Jitanovým příběhem. Neví však, že za vším stojí jeden z jeho bratří. Když vychází Pavoučí měsíc, ohavný démon Astrogha se začne připravovat na vypuštění jeho přísluhovače do světa Sanctuary.

Pavoučí měsíc je poslední knihou před trilogií Válka hříchu. Tato kniha nemá velký vliv na děj hry.


The Sin War (Válka hříchu)

Na rozdíl od výše uvedených Diablo knih, které stojí v sérii Diablo samostatně a nejsou přímo propojeny s příběhem ve hře Diablo, trilogie The Sin War (Válka hříchu) byla napsána proto, aby vysvětlila a rozšířila historii světa Sanctuary, anděly, démony a lidi, kteří tento svět navštěvovali. Tyto knihy vznikly za spolupráce vývojáře Blizzardu Chrise Metzena a romanopisce Richarda Knaaka.


Diablo kniha Dědičné právoThe Sin War – Birthright (Dědičné právo)

Autor: Richard A. Knaak

Rok vydání: 2006 

Tři tisíce let předtím, než temnota ovládla Tristram, Uldyssian, syn Diomeda, byl farmář z vesnice Seram. Se svým poklidným a idylickým životem byl spokojen, avšak je náhle šokován tím, jak se jeho okolí pod vlivem temných sil mění. Je neprávem obviněn z vraždy dvou misionářů. Uldyssian je donucen úteci z jeho rodné země a vydává se na nebezpečnou cestu za očištěním svého jména. K jeho zděšení se u něj však začne projevovat zvláštní chování. Ve svém těle ucítí nelidskou sílu, kterou se musí snažit udržet v sobě, jinak by totiž pohltila poslední známky lidskosti.

Dědičné právo je první knihou trilogie Válka hříchu.


Diablo kniha Hadí šupinyThe Sin War – Scales of the Serpent (Hadí šupiny)

Autor: Richard A. Knaak

Rok vydání: 2007

Uldyssian usiluje o zničení Triunské sekty, ale zatím nepodezřívá Inariuse, tajného proroka z Katedrály Světla, že mu nenápadně pomáhal s jeho záměrem. Inarius je posedlý obnovením slávy světa Sanctuary. Chce bezohledně zničit dvě velká náboženství. Jenže na scéně se objeví démon Lilith, bývalý miláček Inariuse, který chce s pomocí Uldyssiana přeměnit lidstvo v armádu nephalemu. Taková armáda je složena z božských bytostí, které jsou dokonce mocnější než andělé nebo démoni a mohly by provést v zemi převrat a vyzdvihnout Lilith do pozice nejvyšší bytosti.

Hadí šupiny jsou druhým dílem trilogie Válka hříchu.


Diablo kniha Zahalený prorokThe Sin War – The Veiled Prophet (Zahalený prorok)

Autor: Richard A. Knaak

Rok vydání: 2007

Démony podporovaná Trojka padla. Jediné, co stojí Uldyssianovi v cestě za osvobozením lidstva, je Katedrála Světla a její charismatický vůdce – Prorok. Vlastně se nejedná ani tak o proroka jako o zkaženého anděla Inariuse, který vidí svět kolem sebe jako nenepadnutou oblast. Uldyssian se střetává s vychytralým nepřítelem, ale sám je slepý vůči ostatním, který by se chtěli zmocnit jeho světa. Jak Burning Hells, tak High Heavens nyní vědí o stavu Sanctuary a jejich přísluhovači se nezastaví před ničím.

Zahalený prorok je třetím dílem trilogie Válka hříchu.

Jeden komentář u „Diablo knihy

Napsat komentář