Předměty

Při hraní Diabla 3 může Váš hrdina nosit spousty předmětů, které postupně nachází. Při zabití každého monstra je šance, že Vám nějaký předmět vypadne.

loot

Totéž platí pro různé nádoby nebo mrtvoly, které můžete prohledat. Když vidíte předmět na zemi, můžete jej zvednout pomocí levého myšítka. V inventáři bude předmět slabě zářit jako upozornění, že jste jej právě sebrali.


Zbraň & Zbroj

swordZbraně jako meče, luky a hůlky ovlivňují Vaše poškození – jak smrtící budou Vaše útoky proti protivnikům. Čím vyšší číslo bude, tím spíše zraníte své nepřátele. Když zlepšujete svoje poškození, budete schopni slabé protivníky zabít mnohem rychleji a zranit i ty nejhorší přízraky. Vaše poškození můžete vidět v Character menu v sekci Attributes.

Pokud naleznete novou zbraň, můžete chtít vidět co se změní pokud ji nahradíte za Vaši dosavadní zbraň – tohle uvidíte po najetí myši na Vámi zvolenou zbraň.

shieldZbroj jako helmy, štíty a brnění ovlivňují Vaši Obranu – jak odolní jste vůči poškození. Čím větší je Obrana, tím méně poškození obdržíte po zásahu. Když zlepšujete svou Obranu, nebudete jen lépe chráněni, ale budete schopni přežít i zásahy, které by Vás jinak zabily. Jak velkou Obranu máte se dozvíte opět v Character menu.

 


Vlastnosti vybavení

equipNe každá zbraň nebo kousek brnění je to pravé pro hrdinu. Vybavení je omezeno třídami podobně jako skilly (Witch Doctor se nikdy nenaučí Barbarianův skok a Barbarian se nikdy nenaučí oživit mrtvé jako strašlivé loutky).

Většina vybavení je omezena levelem. Pokud nedosáhnete požadovaného levelu, jednoduše nebudete schopni daný předmět používat dokud nenabydete potřebné zkušenosti. Například Barbarian s levelem 3 nemůže používat sekeru, která vyžaduje level 8.

Podobně některé vybavení je omezeno třídou postavy. Pro pochopení jisté zbraně na dálku jsou použitelné pouze pro Demon Huntera, a masivní zbraně jsou použitelné jen pro Barbariana. Každý hrdina má specifické vybavení a toto vybavení může poskytovat bonusy k jednomu nebo více skillům.


Durability

Každý kousek vybavení má svou životnost – ukazatel opotřebení, který říká jak moc je zbraň nebo zbroj poškozená a za jak dlouho se rozbije úplně a bude nepoužitelná. Při používání Vašeho vybavení se opotřebení zvětšuje a životnost – Durability, klesá. Pokud dostanete zásah, Durability klesne ještě výrazněji a pokud Vaše postava zemře, všechno vybavení, které jste používali, ztratí mnohem více životnosti, než v jiných případech.

 

durability

 

Pokud se stane, že předmět ztratí životnost a rozbije se, nadále neposkytuje žádný bonus. Předměty mohou být opraveny obchodníkem za jistý poplatek.


Kvalita předmětů

Než seberete předmět ze země nebo si jej koupíte u obchodníka nebo v aukci, tak si dozajista všimnete jedné věci, která je velice důležitá. Je jí tzv. level kvality, který je určen barvou předmětu:

 

• Common (Normální) předměty jsou obarveny bíle. Jsou to typicky nejslabší itemy vhodné jen na počátečních levelech. U obchodníka za ně nedostanete příliš zlata a tak se prakticky nevyplatí sbírat.

• Magic (Magické) předměty jsou obarveny modře a jsou to očarované verze Normálních itemů. Mohou obsahovat několik zvýšení různých vlastností a mohou být lepší než kdejaký Vzácný předmět. U obchodníka se dají docela slušně prodat a rozhodně se vyplatí sebrat ze země.

• Rare (Vzácné) předměty mají svůj název ve žluté barvě a jsou hůře k nalezení než Magické itemy. Obvykle mají vícero kombinací vlastností a tak mohou být velikým přínosem.

• Set (Setové) předměty uvidíte zeleně.Tyto itemy jsou dosti podobné Vzácným předmětům ale mají bonus: individuální části jsou součástí celého setu (např meč, štít a helma) a poskytují další výhody pokud jsou nasazeny spolu s itemy ze stejného setu.

• Legendary (Legendární) předměty jsou oranžové barvy a jsou to předměty pocházejicí z mýtů. Jsou nesmírně vzácné ale za to velice mocné. Pokud nějaký naleznete, máte velké štěstí a radujte se!

               

Nově nalezené Setové a Legendární itemy musí být identifikovány k odhalení jejich vlastností. Identifikaci předmětu provedete klikem pravého myšítka v inventáři.


Komodity

Kromě předmětů v inventáři, které můžete nosit jsou v Diablu 3 i jiné věci, které nosit nemůžete takže Vám zůstanou v inventáři dokud je neprodáte nebo jinak nezužitkujete. Jsou jimi komodity jako např. lektvary (potion), barvy (dyes), přísady a esence (essence) a vzácné kameny (gems). Některé se dají koupit u obchodníka nebo v aukci, některé musíte najít při Vašem putování.


potionLektvary jsou mystické nápoje, které Vám poskytují rychlé doplnění Vašich životů. Síla těchto nápojů brání v příliš rychlém konzumování a proto po vypití jednoho nápoje musíte chvíli vyčkat, než se budete moct napít znovu.

dyeBarvy jsou používány k obarvení vašeho oblečení či zbroje. Jednotlivé lahvičky barvy obarví pouze jednotlivé kusy vybavení tudíž ke kompletnímu přebarvení potřebujete mnoho lahviček.

pagePřísady a esence pomáhají řemeslníkům (artisans) proniknout do tajů jejich řemesla a poté vytvářet mnohem lepší předměty. Jsou dostupné v dalších obtížnostech ale nejsou zapotřebí ke craftění na Normální obtížnost.

Gemy jsgemou magické vzácné kameny roztroušené všude po světě. Jakmile nějaký najdete, můžete jej vložit do předmětu se socketem (socket-drážka), čímž danému předmětu zajistíte další vlastnost od zvýšení poškození po zvýšení šance na nalezení magického předmětu (Magic Find). Čím lepší gem je, tím je přidaná vlastnost výraznější. Úlomek (chipped) poskytuje jen nepatrné výhody a např perfektní (Perfect) gem předmět už výrazné posílí.


Inventářinventory

Předměty, které hráč sebere, se automaticky umisťují do inventáře postavy.

Mezi věci, které může postava nosit na sobě, patří: helma, amulet, nárameníky, hrudní plát, rukavice, dva prsteny, zbraň, štít, opasek, stehenní pláty a boty. Oproti Diablu 2 jsou tu jen dvě nové věci, a to nárameníky a stehenní pláty.

Menší předměty, jako jsou gemy, se skládají na sebe ve větších počtech, takže například 10 gemů může zabírat jen jedno políčko.

V oblasti inventáře je také uvedeno, kolik zlata má postava u sebe.


Zlato a obchodování

goldZlato je prostředkem směny, a proto Diablo 3 nefunguje na základě barterového obchodu. Ten by byl totiž založen na znalostech hry a nováčci i pokročilí hráči, kteří by se setkali s novým předmětem, by neodhadli jeho cenu. Tím by mohlo docházet ke konfliktům a mohlo by se dokonce stát, že by se obchod ani nemusel uskutečnit. Hodnota zlata je proto vyšší, než tomu bývalo dříve.

Předměty při hře více hráčů

V případě multiplayeru, tedy hry více hráčů, jsou na zemi zobrazeny jen předměty, které může hráč sebrat, nikoli předměty (neboli tzv. loot) ostatních hráčů, jak tomu bylo v případě předchozího dílu Diablo II. To platí i o zlatu. Má se tak kromě jiného předejít také krádeži předmětů a hádkám. Pokud tedy navštívíte nějakého aktového bosse se třemi svými přáteli, máte prakticky trojnásobný počet předmětů a je větší šance, že někomu z vás padne něco užitečného.

Předměty můžete v multiplayeru stejně jako v single playeru skladovat v truhle. Tato truhla je sdílená, to znamená, že všechny postavy na vašem uživatelském účtu mají jednotnou truhlu. Více informací o truhle čtěte v sekci Truhla.


Audio knihyaudiobookstand

Také by zde neměla chybět zmínka o tzv. Audio Books (audio knihy). Ta totiž v podstatě také patří mezi předměty, které je ve hře možné najít, třeba z podstavců, z mrtvol, při různých událostech nebo jednoduše ze zabitých nepřátel. Jejich účel je informovat hráče o nějaké události spojené s příběhem či dějem hry. Zajímavostí je dále fakt, že během čtení knihy je možné pokračovat v boji. Přehrávání audio knih je možné ovládat jednoduchým interfacem.

audiobookleoric

 

 

 

 

2 komentáře u „Předměty

Napsat komentář