Zpět na seznam buildů

“The gods guide me. You cannot win.”

V celém článku se počítá s farmou inferna na mp1, jakožto momentálně nejvýhodnější možností pro farmu legendárek a expení paragonu. Jednak je zde nejlepší poměr čas / killy a jednak, jak se dokazuje v tomto(link) článku, MF neovlivňuje drop legendárek. V případě, že moby IKčkujete, můžete s klidem na vyšší MP tak, aby váš dmg nepřišel vniveč (je jedno jestli IKčknu moba s 50k nebo 100k HP, pořád je to IK).

Staty

Nejspíš jste si už někdy kladli otázku, „Co vlastně potřebuji za staty, abych mohl na infernu existovat?“

Jednoznačně se to určit nedá. Každopádně, jsou zde určité minimální hodnoty, kterých byste se měli držet:

  • HP kolem 40 – 45k. Když jste si hodně jistí v kramfecích, můžete klesnout až na 30k, ale je to zbytečný risk.
  • Resisty pro farmu MP1 stačí kolem 300 – 400. Plyne z toho i jedna výhoda – nemusíme shánět vybavení allres + elemental resist a zároveň lze vypustit OvE.
  • LoH, kolem 600 vystačí, ale čím víc, tím líp. Dá se nahradit například zvýšeným healem z health orbů, life per spirit spent nebo regenerací, ale nic není tak efektivní jako LoH. LS se vyplatí při hodnotách cca nad 150k dps.
  • Dodge naženete i s poměrně levným gearem minimálně 20%. O tento stat se nemusíte moc starat, vzhledem k tomu, že se přepočítává z dex.
  • U ofensivních statů platí prostě a jednoduše čím víc, tím lépe, každopádně nějakých 30k dps už by měl být dostačující základ. Hledáme klasicky dexteritu, AS, crit a crit dmg, víc není co řešit.

Vybavení

Vzhledem k tomu, že u monka prakticky neexistuje build, který by byl přímo závislý na vybavení, můžeme si ukázat jakýsi přehled ideálních itemů a jejich alternativ. Velkou výhodou monka je, že využije jak monkovský set Inna’s, tak DHčkovský Natalya’s. Oba jsou přitom prakticky to nejlepší, co monk může v daných slotech nosit. To co dál uvidíte jsou opravdu v podstatě nejlepší sehnatelné itemy, když hledáte alternativu, stačí se držet toho, že hledáme equip splňující minimální požadavky na defensivu (viz výše) + crit, as, critdmg, dex. Na zbrani (a amuletu) pak samozřejmě LoH

Head: Ideální je pro nás (stejně jako pro většinu ostatních class) Mempo of Twillight. Bohužel, vcelku dost drahá, pokud na ní chceme i crit. Další možností je Andariel’s Visage, ale vzhledem k debuffu +%fire damage taken není moc populární.

Chest: Inna’S Vast expanse. Perfektní staty, tři sockety, setbonus 130dex. Co víc si přát.

Legs: Inna’s Temperance. Spolu s chestou poskytuje 130dex. Navíc zde máme AS, 1%crit a MS. K tomu se nám může ještě narolovat i allres, ale tahle varianta je velmi drahá. Zajímavou alternativou mohou být Blackthorne’s Jousting Mail v kombinaci s amuletem Blackthorne’s Duncain Cross –Ideální pokud potřebujete víc statů k přežití. 

Vaist: Witching hour. Nejspíš nejlepší pásek ve hře.

Feet: Natalya’s Bloody footprints, společně s ringem Natalya’s Reflection, kvůli setbonusu. Další zajímavé botky jsou Iceclimbers.

Hands: Zde máte na výběr dvě možnosti. Buď jakékoliv dobře narollované rare handy nebo Sage’s Gesture

Wrists: Z legendárního dropu máme na výběr mezi dvěma variantami: Lacuni Prowlers nebo Strongarm Bracers. První zmíněné jsou výrazně lepší, ale to se promítá i do jejich ceny.

Shoulders: Zde postačí dobře narollovaná rarka, pokud míříte výš, Vile Ward jsou jasnou volbou.

Amulet: Jakýkoliv rare amulet s dex, crit, critdmg, AS a allres / vit / LoH (dle potřeby), případně Blackthorne’s Duncain Cross

Rings: Na jedné ruce je Hellfire ring jasná volba, na druhé je pak nejlepší Natalya’s Reflection. Pokud vám nezáleží na rychlosti expení paragonu a nemáte Natalya’s Bloody Footprints, pořiďte si rare ring.

Weapons: Zde je výběr už poněkud širší. Častou volbou bývají Shenlong’s Relentless Assault a Shenlong’s Fist of legend. Dál si můžeme pořídit například výbornou Echoing Fury (+aps). Výbornou volbou je též Won Khim Lau, kvůli zvýšení lighting damage. Pokud chceme bojovat s obouruční zbraní, spolehneme se na sílu mocné Skorn.

Shield(?): Pokud často umíráte, nejlepší volbou bude Stormshield s critem.

Buildy

„Your blows must flow from one to the next in an endless succession to overwhelm a superior foe.“
— Master Shenlong

Ač se u monka používá mnoho buildů, většina z nich je si dost podobných. Nejčastější základ vypadá takto:
http://eu.battle.net/d3/en/calculator/monk#aSgX!aXU!acYb

Než uvádět všechny možné buildy, bude lepší si ukázt nejčastější variace jednotlivých spellů a vysvětlit jejich výhody a nevýhody. Je už pak jen na vás, jak se rozhodnete.

Primární slot:

Fists of Thunder – Thunderclap je nejlepší volba, kvůli nejvyšší generaci spiritu, dobrým scalování s LoH a pohyblivostí kterou vám dá Thunderclap.

Deadly Reach – Foresight dává příjemný 18% dmg buff a navíc se dá používat z větší vzdálenosti, což vám pomůže při vybýbání se moltenům a dalším nepříjemnostem na zemi.

Sekundární slot:

Sweeping Wind – Cyclone je jeden z našich nejlepších dmgovacích spellů. Nestojí mnoho spiritu – zapnete a pak už jen obnovujete. Ač se to na první pohled nezdá, cyklony jsou opravdu velkým přínosem pro naší dmg. Je zde ale požadavek na minimálních 20% critu, jinak bude tento skill procovat moc málo na to, aby se vyplatil.

Když tedy nemáte dost critu, Sweeping wind – Blade Storm je skvělá alternativa.

Skill slot 1:

Serenity – Ascension je náš ultimátní ,,ohshitbutton“. Runa prodlužující trvání imunity na 4s nám dává dost času na záchranu života i v těch nejsvízelnějších situacích. Pokud hrajete v partě, stojí za úvahu i runa Tranquility, která dokáže zachránit celou partu od jisté smrti.

Skill slot 2:

Breath of Heaven – Blazing Wrath – Plošný heal, 15% dmg buff. Skvělá pomoc partě, mnohdy vám zachrání krk. Další použitelné runy zde jsou Circle of Life se zvýšeným healem, nebo regeneraci spiritu zvyšující Infused with Light.

Skill slot 3:

Zde už je výběr trochu větší. Můžete si vybrat z velké škály spellů, které využijete, zde záleží více-méně na tom, jaký styl hry upřednostňujete. Zde je několik nejpoužívanějších variant:

Cyclone Strike – Implosion se vyplatí, pokud netrpíte nedostatkem spiritu a chcete rychle farmit. Mobky máte na hromadě a jejich zabíjení je daleko rychlejší.

Blinding Flash – Faith in the light je jeden z našich ofensivně – defensivních spellů. Oslepí nepřátele a zároveň vám na krátký okamžik rapidně zvedne dps.

Pokud hledáte kouzlo, které udělá opravdu hodně dmge a navíc vám pomůže přežít, určitě použijete Seven Sided Strike – Fulminating Onslaught. Poskytuje masivní dmg a na několik sekund se stanete nezranitelnými.

Deadly reach – Foresight se využívá pro zvýšení dps, jednak kvůli buffu který poskytuje a také kvůli dalšímu 6% dmg bonusu při použítí passivky Combination Strike

Mantra:

Pokud potřebujete obranu, Mantra of Evasion – Hard target poslouží nejlépe.

Mantra of Conviction – Overweave maximalizuje dmg celé party.

Pokud máte problémy se spiritem, dobře využijete Mantra of Healing – Circular Breathing

Pasivky:

Základní defensivní kombinace je ResolveOne with EverythingSeize the Initiative. Podle toho, jak jste na tom s defensivními staty si můžete dovolit některé z nich vypustit – hlavně to platí pro OvE, pokud berete jen předměty s allres.

Výbornou podpůrnou pasivkou do party je Guiding Light, kterou můžete (při dobré sehranosti) buffnou celou partu o 16% dmg navíc, v single playeru pak obdobně poslouží Combination Strike.

Potřebujete víc spiritu? Použijte Chant of Resonance nebo Exalted Soul.

Jedním z buildů, který se co do herního stylu odlišuje je Tempest Rush build.
http://eu.battle.net/d3/en/calculator/monk#acgXQS!abc!aZYbZY

Zde se používají spelly a pasivky zvyšující regeneraci spiritu, kvůli jeho velké spotřebě při spamování Tempest Rush. Také je vhodné se při shánění gearu zaměřit na regeneraci spiritu, nebo redukci ceny TR. Jako zbraň se doporučuje Skorn, nebo jakékoliv dobré daibo. Co se statů týče, potřebujete co možná nejvíc critu a crit dmg a pokud možno ne moc AS (moc AS = rychle vám dojde spirit)

Pokud chcete maximalizovat svoje dps, bude váš build vypadat nějak takto:
http://eu.battle.net/d3/en/calculator/monk#abgXkS!afg!acYbac

Takto vymačkáte z monka opravdu maximum. Pokud chcete naopak aby váš monk vydržel co nejvíc, využijte maximálně potenciál run:
http://eu.battle.net/d3/en/calculator/monk#bfgXhT!aUX!ZYYZaY

A co s tím dál?

Základ je držet si všechny buffy aktivní – Sweeping Wind, Mantru, Combination Strike, Breah of Heavens + Guiding light… Je toho vážně dost. Odměnou vám bude maximální dmg a support party. Boj samotný není nijak složitý, prostě si držíte buffy a drtíte vaše spirit generátory, popřípadě i kouzla jako Tempest Rush nebo Cyclone Strike. Vzhledem k tomu, že nemáte moc únikových kouzel, nenechte se obklíčit, neriskujte zbytečně. 

Jak efektivně používat monkovy spelly?

Je vcelku jasné, že když nám nejvíc teče do bot, zapneme Serenity a doufáme, že to přežijeme. To však není zdaleka vše. Existuje spousta velmi efektivních způsobů, jak využít i ostatní schopnosti, třebaže primárně určené k dmgování.

Seven Sided Strike se dá velmi dobře využít v situacích, kdy je na zemi spousta ledových koulí, které se chystají vybuchnout a do toho se vás snaží arcane paprsky nakrájet na kostičky. V tomto momentu není vůbec potřeba zapínat Serenity. Když si dáte záleže s načasováním, stačí zapnout SSS těsně před tím, než vás tato nepřátelská kouzla zasáhnou a rázem je po problému.

Jste obklíčení nepřáteli, pod nohami desecration a nemůžete se ani hnout? Zkuste použít Thunderclap a odportovat se na jiného zplozence pekla do bezpečí.

Pokud používáte Cyclone Strike, potvory, které si pod sebe nadělají všechny možné slinty a odmítají se z nich hnout, vás nebudou moc trápit. Stačí si vždy o kus popojít a nacucnout si je přesně tam, kde je potřebujete.

Hlídejte si cooldowny

Ne vždy se vyplatí používat spelly hned jak jsou dostupné. Zvlášť to platí pro Serenity a SSS. Při drcení démonů si dejte tu práci a naučte se vypozorovat, když už opravdu nemáte jinou možnost, protože špatné časování nadělá mnohdy víc škody než užitku.

Na závěr

V celém článku se počítá s farmou inferna na mp1, jakožto momentálně nejvýhodnější možností pro farmu legendárek a expení paragonu. Jednak je zde nejlepší poměr čas / killy a jednak, jak se dokazuje v tomto(link) článku, MF neovlivňuje drop legendárek. V případě, že moby IKčkujete, můžete s klidem na vyšší MP tak, aby váš dmg nepřišel vniveč (je jedno jestli IKčknu moba s 50k nebo 100k HP, pořád je to IK).

Doufám, že tenhle, bohužel jen letmý průlet aspoň některým z vás pomohl a budu rád za jakékoliv podmětné připomínky.

Autor: Free

Zpět na seznam buildů