Proč Blizzard nevydá druhý datadisk?

Časopis Forbes přinesl dva velmi zajímavé články ohledně budoucnosti Diablo III poté, kdy jej opustil ředitel vývoje Josh Mosqueira a několik předních vývojářů. Co stálo za odchodem lidí z Diablo týmu se asi nikdy nedozvíme. Na povrch ale začínají prosakovat velmi zajímavé informace ohledně chystaného druhého rozšíření. Byly Ruins of Sescheron a Greyhollow Island přidány do hry ze zrušeného datadisku?

Od vydání Reaper of Souls uběhly dva roky. A tak se lidé ptají, kde je snad kdysi slíbený datadisk? Aniž jsme si to nějak uvědomili, možná jsou jeho části již ve hře. Neznámý zdroj z Blizzardu časopisu Forbes potvrdil, že na rozšíření se pracovalo. Odhaleno mělo být během Blizzcon 2015. Ano, ten Blizzcon, během kterého Diablo dostalo hodinovou přednášku s diskuzí. Celý projekt s názvem "The King in the North" byl bohužel zrušen a stávající obsah se dostal do hry ve formě updatů. Zde mluvíme například o Ruins of Sescheron a Greyhollow Island. Co dalšího ze zrušeného datadisku je ve hře nevíme. Diablo se údajně má nyní tohoto modelu držet, například jako je tomu u operačního systému od Apple. Zaplatíte jednu verzi a upgrady máte doživotně zdarma.

Je na místě zeptat se, proč ke zrušení došlo. Formou dohadů se komunita dobrala k zajímavému zjištění. Na vině bude nejspíš model financování Diabla. Diablo jako takové si jednou koupíte a pro vývojáře to znamená konec toku financí, což v dnešní době nákladů na vývoj hry může být fatální a Blizzard proto odmítá dále financovat D3. A to i přes úžasné zisky z prodejů vanilla Diablo a Reaper of Souls. Dohromady se prodalo přes 30 miliónů kopií jak pro PC, tak pro konzole, což z této dvojice (D3 + RoS) dělá 10. nejprodávavnější hru.

Hra od začátku obsahovala Auction House, který měl nejspíš nahrazovat mikrotransakce a generovat ony potřebné peníze "navíc". Bohužel pro Blizzard, Auction House byl fiasko a došlo k jeho uzavření. Kde naopak Diablo generuje zisky je Asie, kde si za drobný peníz můžete koupit kosmetické věci a různé druhy boostů. Dle tvrzení Blizzardu, tento model není na západě pro D3 použitelný. Je ovšem divné, když prodej těchto věcí už několik let skvěle funguje ve WoW a nově i v Hearthstone, Heroes of the Storm a Overwatch. Možné je, že právě nedostatek financí na vývoj D3 zapříčiňuje přesuny vývojářů na zajímavější projekty uvnitř Blizzardu, nebo jejich úplný odchod.
 
Blizzard se pro Forbes k nastalé situaci vyjádřil takto:

Diablo je v dobrých rukách. Původní tým a seniorní management je téměř netknutý a dokonce je mezi nimi i pár jedinců, kteří pamatují Blizzard North.

Vyjádření pokračuje nezajímavou vatou a tak vyvstává několik otázek:

 • Proč Blizzard neuvede do hry jistou formu mikrotransakcí do D3 a zajistili tak jeho další vývoj?
 • Bude nakonec nějaká expanze, ale zatím se nechystá nějaké oznámení?
 • Ukončil Blizzard veškerý vývoj nového obsahu pro D3 a bude nám postupně dávkovat to, co zbylo z "The King in the North" a nechá časem Diablo 3 umřít?
 • Započly už nějaké práce na Diablo 4?

Minimálně jednu částečnou odpověd nám dává článek od PCGamesN. Ti před loňským Blizzconem zpovídali Joshe Mosqueira a Travise Day. Nápad obsahem zdarma prý vzešel přímo od Mika Morhaime. Ten jim měl říct:

Vydejte ten datadisk zdarma. Tím bychom měli získat zpět přízeň nespokojených hráčů.

Diablo 3 by si v našich očích minimálně ještě jedno rozšíření zasloužilo.

Zdroj: Forbes, Forbes, Diabloii.net, PCGamesN

Komentáře 8

 1. @WaynEorg : tak na to nemůžeš pohlížet jako na takovou hru, troubelíne

 2. @tskoda: ne, vazne? Nikdo nerika ze je chytroline…

 3. No vidite, ako to dopada s tym hejterstvom. Uz ani Blizzard nema o hru zaujem. Hry musia byt radost, pohoda a euforia, inak stracaju zmysel.

 4. Osobně mi aukce nevadila, byla to další zajmavá položka D3. Je fakt že jsme někdy hrál více aukce než samotnou hru 😀

 5. Jestli to náhodou nebude tím že diablo není mnorpg

 6. Diablo 3 je mrtve. Uz davno. A zadny datadisc co vam da par hodin hrani navic to nespravi. Furt to bude mit ten svuj stereotyp ktery uz nas vsechny tak nudi a … chce to uplne nove MMORPG

 7. 🙁 Minimálně jedno rozšíření, klidně i více, pokud to takto budou udržovat, stačí přidat další část "světa"… no doufám, že se to ještě změní…

 8. seraphimSVK

  Peniaze dať na D3 nechcú, predať nám nový datadisk nechcú, aby tie peniaze dostali, mikrotransakcie nezavedú, radšej nechajú naozaj dobrú hru upadnúť. Nemôžem si pomôcť, Blizzard už nie je zďaleka to, čím bol kedysi. S Diablo sériou som od jej začiatku, rovnako so Starcraft, okrem WoW mám od Blizzardu všetko legálne zakúpené. Takýto vývoj je však tragédia a pre skalných hráčov obrovské sklamanie. Som veľmi zvedavý, či sa dočkáme aspoň Diablo 4, snáď so systémom hry okopírovaným z D2…

  Přidat komentář