Časopis Score číslo 300

Proč píšeme o jednom z kultovních časopisů české herní historie? Slaví krásné 300. vydání. Redakce toho využila k ohlédnutí za uplynulými 2,5 dekádami. To by bylo, aby nechybělo pekelné Diablo.

V tématu 25 LET S VÁMI si dáte krátkou exkurzi do historie Score, dozvíte se, jak se časopis připravoval a kdo všechno se (nejen) na psaní podílel. Čekají vás i různé perličky, ať už sbírka citátů z recenzí, jak Mikoláš Tuček sháněl plné hry, nebo žebříček TOP her.

300. číslo přímo vyzývalo k sestavení žebříčku nej her. Redakce dala dohromady 25 LEGEND SCORE, výběr her, které se nějakým způsobem významně zapsaly do srdcí redaktorů a na vždy tam zůstaly. 25 let je dlouhá doba, přečte si o známých peckách, které nejspíš hrál v některé z inkarnací každý z nás (Zaklínač, GTA, Tomb Raider, Fallout), po hry, o kterých hlavně mladší generace nikdy neslyšela, nebo slyšela pouze z doslechu (Terminator, Frontier, Wizardry, Albion, Ultima). Internet bylo před 25 roky sprosté slovo a časopisy o hrách nebyly u dospělých zrovna něco, co by dětem kupovali ke čtení. Posuďte sami, jestli byste nechali své 10leté dítko číst něco podobného:

Divoké orgie střídají nelidské mučení, lidé se bičují, polykají žiletky a jezdí po struhadlech do bazénů s jódem. …Přísahal bych, že jsem na ulici viděl Impy, v koupelně jsem se lekl Kakodémona a v zrcadle se na mě šklebí ústí rotačního kulometu.

Inu, Andrej Anastasov v nejlepších letech. Tentokrát v recenzi na DOOM 2.

V žebříčku Diablo naleznete také, konkrétně pak její druhý, dnes již kultovní díl. Dokonce v TOP10. Na jakém místě skončilo, to neprozradíme. Pokud se to chcete dozvědět, skočte si do nejbližší trafiky ;) Co snad můžeme říct je, že recenze, dojmy, tipy a triky v čísle 80 měly neuvěřitelných 17 stránek a Diablo II dostalo hodnocení 92 %. Co k tomuto dnes říká Mikoláš?

Jen dodáme, že v tom samém čísle byl recenzován třeba Deus Ex. A Diablo II jsme ocenili na 92 %. Jo, je to málo, dneska to už víme.

Pokud se chcete podívat, jak vypadala česká herní historie, rozhodně si časopis kupte. Já toho nelituji, určitě nebudete ani vy.

Navíc dostanete DVD s 90minutovým videospeciálem ScoreLive, 10 plných her, mezi nimiž naleznete Shadow Tactics, Samorost 2, oba díly klasiky Brány Skeldalu, a další. Na stříbrné placce je taktéž prvních 50 čísel časopisu Skore, takže si můžete přečíst recenze her od velikánů jako jsou Jan Eisler, Andrej Anastasov, František Fuka, Michal Rybka a dalších. Pokud PDFkami budete listovat, věnujte zvýšenou pozornost inzerátům a cenám u nich uvedených. Pak se zeptejte rodičů, jaký tenkrát měli průměrný plat 🙂

Co bych vám ještě doporučil z 300. čísla?

 • Komentář Velký třesk předplatného
 • Herní životopis Hideo Kojima
 • Komentář Oranžový Chuchel a černoši
 • Recenze Project Warlock
 • Artifact
 • Recenze DLC Band of Bastards pro Kingdome Come: Deliverence
 • Recenze DLC pro Mashinky
 • Retro Command and Conquer

Poznámka pod čarou: Tento příspěvek NENÍ sponzorován časopisem Score, vznikl z mé vlastní iniciativy.

Komentáře 16

 1. BaronDevil666

  Do dneska si pamatuju nektery hlasky z jejich recenze StarCrafta… TO si hned jeden uvedomi, ze uz neni uplne nejmladsi.

  • „Jeden aby se bal vyjit na vylet bez ozbrojeneho doprovou.“ Citace pravepodobne nebude uplne presna. Slo o popis screenu ze 3. mise Protossu, kde byl zaber tusim na dva nebo ctyri Zealoty. Tehdy jsme se spoluzakem toto primo hltali.

 2. nádherné časy a vzpomínky, kdy hraní bylo „kulturou kriplů“ :), kdy časopis řídil Ice a Andrew, ale ne jenom jim patří velký dík, v časopise působilo mnoho dalších nadaných lidí
  mělo to své kouzlo, každý měsíc čekat, kdy se za výlohou trafiky objeví obálka nového čísla 🙂 Score se četlo od prvního do posledního písmenka, i když člověk neměl o danou hru zájem, recenze byly krásně a zábavně napsané, žádný suchopárný popis (tomu kdo nezažil, doporučují přečíst starší čísla)

  Witku, díky za info, jdu si pro jedno! (číslo 🙂 )

 3. Dík za dobrej tip. Už je doma a dvd-romka už sviští 🙂

 4. Kua, kdyby byla poblíž trafika, tak si pro to jubilejní SCORE skočím… Dík za článek!
  !!

  • Cestou do práce určo na nějakou natrefíš 🙂

   • Taky jsem jednu trafiku potkal… Jen to DVD si strčím tak maximálně do lednice nebo pračky… Už v minulém NB jsem vyměnil DVD za HDD a v novém ani v PC nic takového nemám 🙁

    • Máme to podobně, teď jsem dělal dvě PC a ani do jednoho jsem nekupoval mechaniku 😀

  Přidat komentář